Geloren - kloubní výživa pro psy

Znáte zázračnou rostlinu GOTU KOLA?

6.9.2015
Foto: pinterest.com

Tato rostlina je právem nazývána elixírem mládí a může vám pomoci zatočit se stresem i celulitidou. Seznamte se s tímto darem přírody, který je východní medicínou využíván už po staletí.

Co je gotu kola?

Tato rostlina, odborným názvem pupečník asijský, je jednou z nejvýznamnějších léčivých rostlin na světě. V tradiční indické a čínské medicíně zaujímá velmi důležité místo.

Jak ji použít

Gotu kola můžete užívat vnitřně v podobě nálevu (2 lžičky sušených listů na 1 šálek), doporučená denní dávka je 5 – 10 gramů. Vyzkoušet můžete i přidání čerstvých listů do salátů či jiných pokrmů. Vnější účinky této rostliny jsou také potvrzeny. Gotu kola je skvělým pomocníkem v boji proti vráskám i celulitidě. Její použití zvyšuje pružnost kůže. Mimo jiné ji lze využít k léčbě otevřených ran, popálenin i kožních vředů nebo aftů. Vnější použití je možné dvojím způsobem: buď na postižené místo přikládáte celé listy rostliny, nebo rostlinu jemně rozmačkáte a takto vzniklou hmotou bolavé místo pokryjete.

Jaké jsou její léčivé schopnosti?

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Gotu kola, kterou si můžete doma vypěstovat sami, vám může pomoci při spoustě zdravotních problémů a obtíží. Působí blahodárně jak při vnitřním užití, tak i při péči o pokožku. Mimo jiné posiluje psychiku, hojí rány, likviduje vrásky i celulitidu. Posiluje paměť a zlepšuje schopnost učit se a lépe se soustředit. Mnozí popíjí odvar z rostliny gotu kola pro vyvážení schopností levé a pravé hemisféry mozku. Blahodárně působí i na krevní oběh, prokrvuje mozek a navíc zabraňuje usazování cholesterolu v cévách. Brání také vzniku křečových žil a pozitivní účinky této rostliny jsou dokázané i při léčbě revmatismu, astmatu nebo cirhózy jater.

Umí ještě víc?

Velice blahodárně působí na nervovou soustavu, zmírňuje stres a je účinná i v boji proti nespavosti. To už před staletími věděli i himálajští jogíni, kteří popíjeli odvar z listů této rostliny, a to hlavně před meditací. Gotu kola je i součástí indické ajurvédy. V asijských zemích má tato rostlinka pověst omlazujícího a život prodlužujícího prostředku.

Kde ji sehnat

Gotu kola se prodává ve specializovaných obchodech. Zde je možno zakoupit už hotovou tinkturu nebo tablety. Sazenice této zázračné rostliny pak zakoupíte v mnoha zahradnictvích.

Jak ji pěstovat

Pěstování této rostliny není nic náročného. Jediné, na co si musíte dát pozor, je to, že gotu kola není mrazuvzdorná rostlina, je tedy potřeba pěstovat ji v pokojové teplotě. Substrát postačí klasický zahradnický. Ideálním místem pro pěstování je závěsný květináč nebo truhlík.

Slyšeli jste už o této rostlině? Máte vlastní zkušenosti s jejími léčivými účinky?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook