Geloren - kloubní výživa pro psy

Zlozvyky, které způsobují únavu

26.12.2015
probuzená žena

Ráno vám nemilosrdně zazvoní budík… a vy? Místo toho, abyste se po osmihodinovém spánku probudili krásně odpočatí, dobře naladění a plní energie, cítíte se ještě unavenější, než když jste včera uléhali do postele! Také se vám to stává? Čím je to způsobeno? Bohužel, jenom na prospaném čase nezáleží. Je zde spousta věcí, které vám berou sílu, aniž byste o tom věděli.

Nevhodný jídelníček

Strava ovlivňuje nejen to, co jsme, ale i to, jak se cítíme. Jestliže si dopřáváte potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů, kofeinové nápoje, stravujete se ve fastfoodech, oběd máte složen z polotovarů, pak se nemůžete divit, že jste unavení. Tyto potraviny totiž výrazně ovlivňují hladinu krevního cukru a tím i výkyvy energie. Organismus totiž na prudký nárůst hladiny cukru v krvi reaguje tak, že ji masivně sníží, což vede k pocitu únavy a vyčerpání. Proto se doporučuje přidat ke každému jídlu dostatek zeleniny, celozrnných potravin či bílkovin.

Špatný pitný režim

Pokud přes den nedostatečně pijete, cítíte se unaveně. I lehká dehydratace může způsobit výrazný pokles energie. Nedostatek tekutin totiž snižuje objem a tlak krve. Srdci pak déle trvá, než dopraví kyslík a živiny ke svalům a orgánům. Snažte se popíjet vodu během dne v malém množství v pravidelných kratších intervalech.

Nedostatek železa

Celková únava, vyčerpání, silná menstruace, bledá pleť, bolesti hlavy, slabost, neschopnost se soustředit. To vše může být způsobeno nedostatkem železa. Zvyšte jeho příjem, zařaďte do svého jídelníčku listovou zeleninu, fazole, tofu, vajíčka či libové hovězí maso a kombinujte je s potravinami s vysokým obsahem vitaminu C, který pomáhá účinnému vstřebávání železa.

Alkohol před spaním

červené víno

červené víno

Také si před spaním rádi dopřejete skleničku vína? Pokud ano, snižujete tím kvalitu svého spánku, alkohol totiž narušuje váš spánkový režim. Usnete sice lehce – alkohol nejprve působí jako lehké sedativum, ale během spánku dochází k odbourávání alkoholu, vylučování adrenalinu a ostatních povzbuzujících hormonů. To způsobuje, že se budíte uprostřed noci a máte problém znovu usnout. Alkohol si proto dopřejte nejpozději 3-4 hodiny před spaním.

Perfekcionismus

Jestli se snažíte být za všech okolností dokonalí a nejlepší, ženete se za stále lepšími a lepšími výsledky a dotahujete vše do nejmenších detailů, musíte pracovat mnohem déle a úporněji, než je nezbytné. To vám vysává energii. Neurčujte si nesplnitelné cíle, protože tak nikdy nedosáhnete spokojenosti a radosti z vlastního úspěchu. Stanovte si časový limit pro konkrétní cíl a ten dodržte. Možná zjistíte, že to, co vám dříve trvalo několik hodin, zvládnete nyní daleko rychleji.

Pesimismus

Očekáváte vždycky to nejhorší? Představujete si katastrofické scénáře? Tato úzkost a neustálý strach vás duševně vyčerpávají. Pokuste se zaplašit svoje negativní myšlenky, uvědomte si, jaká je pravděpodobnost, že se vaše nejhorší obavy naplní. Snažte se vidět situaci realisticky, podělte se o své pocity s blízkou osobou, zkusit můžete i meditaci nebo cvičení.

Moderní technologie

Televize, mobily, tablety, čtečky… Moderní doba přináší spoustu vymožeností. Avšak světlo z takových přístrojů potlačuje produkci spánkového hormonu melatoninu, což může mít vliv na vaše usínání a spánek vůbec. Pokuste se vyvarovat těchto moderních technologií alespoň hodinu před spaním.

Jak bojujete s únavou? A v jakých zlozvycích jste se našli?

Šárka Nádeníčková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook