Geloren - kloubní výživa pro psy

Ženskost dříve a ženskost dnes

25.6.2017
Foto: 123rf.com

Ženskost je pojmem velmi relativním, subjektivním a řekla bych až pomíjivým… Jsou ženy, které ve svých dvaceti působí jako malé nanynky a ve třiceti jsou rázem na vrcholu své ženskosti a jejich manželé mají co dělat, aby od nich odehnali dotěrné nápadníky. Dále existují například ženy, které celý život působily jako šedé myšky a na stará kolena mezi padesátým a šedesátým rokem vypadají ženštěji než kdejaká dvacítka. Jak se ale vnímání ženskosti mění s tokem dějin?

Pojetí ženskosti v dřívějších dobách

Jak tedy lidé vnímali ženskost v dřívějších dobách? Věci se mají tak, že fenomény se mění stejně rychle jako pára nad hrncem, a každá doba s sebou přináší i jiné pojetí ženskosti. V minulém století (zejména na jeho počátcích) byly za vrchol ženskosti u vyšší společnosti považovány zejména sofistikované kostýmky lemované kožešinou, skromné šaty, které zakrývaly vše, co měly, pokrývky hlavy různých tvarů a velikostí, klasické rukavičky i vysoké rukavice, které pokrývaly celé předloktí, často i síťka přes obličej, skromné lodičky atd. V chudší společnosti to byly šaty z obyčejné levné látky a pokud možno vše, co kopírovalo drahý styl oblékání, pouze v minimální cenové relaci.

Ženy nebyly zvyklé na to, aby si oblékaly sukně nad kolena, natož aby si na sebe vzaly kalhoty, které náležely jenom mužům. Z jedné strany to určitě mělo co do sebe, jelikož ženy byly cudnější, záhadnější, a muže tak více fascinovaly a vzbuzovaly v nich přirozený ochranářský instinkt, protože svým zjevem působily nebývale křehce a něžně. Netvrdím, že to tak bylo u všech žen, ale u převážné většiny zcela jistě ano. Určitou roli v tom však sehrály i hlubší vnitřní hodnoty, které v té době hýbaly světem. Lidé více věřili v opravdovou lásku, nebylo tolik rozvodů ani domácího násilí. Všechno má však své klady i zápory a určité ohraničení a škatulkování žen, které byly vnímány spíše jako matky a ženy v domácnosti, vyústilo v přirozenou ženskou revoltu a rozvoj postupné feminizace.

Pojetí ženskosti v současnosti

Ženskost v dnešním slova smyslu rozhodně není jasně daným pojmem. Někdo považuje za vrchol ženskosti polonahou hvězdu šoubyznysu s barevným make-upem, jiný zase nedá dopustit na minimalistické skromné oblečení a nevýrazné líčení. Lidské hodnoty se podle mého názoru natolik změnily hlavně díky nezdravé sexuální a celkové otevřenosti. Lidé se nestydí a nemají tolik zábran. Hybatelem společnosti je v první řadě sex, a to co mají ženy v hlavě, bývá často druhořadé.

Na druhou stranu – odhozením zkostnatělosti bývalé společnosti se ženy posunuly v celosvětovém měřítku mezi plnohodnotné bytosti, něžné pohlaví se začalo holit v intimních partiích, společenské bariéry se prolomily a demokracie s sebou přinesla (nebo měla přinést?) naprostou svobodu ve všem, čehož bychom si všichni měli rozhodně vážit.

Ženy, které se chovají jemně a nevybízivě, jsou své, usměvavé, milé a upřímné, budou působit žensky a vábit k sobě mužskou pozornost prakticky v jakémkoliv oblečení, nehledě na mínění většinové společnosti. Ostatně tak tomu bylo i dříve…

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook