Geloren - kloubní výživa pro psy

Zdravé hubnutí, díl třetí: Hubnutí pod dohledem odborníka

28.6.2015
Foto: 123rf.com

V druhém díle našeho seriálu jste se dozvěděli, proč je důležité při hubnutí kombinovat zdravou stravu se sportem a jaké úskalí s sebou přináší každá krátkodobá dieta. Závěrečný díl našeho seriálu o hubnutí se věnuje tématu snižování hmotnosti s pomocí výživového specialisty. Blíže se podíváme, jak takové konzultace s odborníkem probíhají, a také si řekneme, pro které skupiny je dozor výživového poradce téměř nezbytný.

Ve kterých případech je vhodnější nebo dokonce nezbytné hubnout pod dohledem specialisty?

Ideální by bylo, kdyby pod dozorem hubli všichni. Mnohem méně bychom potom slýchávali o jojo efektu. Odborníka byste měli vyhledat, pokud se již nějakou dobu snažíte hubnout, změnili jste stravovací návyky, ale hmotnost stagnuje. Zde je velmi pravděpodobné, že děláte něco špatně, specialista s vámi jídelníček probere a následně doporučí změny. Mezi další případy patří ti, kteří již někdy zhubli, ale shozená kila následně nabrali zpět, maminky, které stále kojí, ale chtějí již pomalu začít hubnout těhotenská kila, a především osoby, které mají nějaké zdravotní potíže.

Pokud se klient rozhodne přijít k Vám na první konzultaci, na co se má připravit?

Jako první si musí připravit svoje záznamy stravování, alespoň za týden, ideálně i delší dobu, kde uvede čas, rozepíše, co přesně jedl a v jakém množství, a zda měl hlad nebo jen chuť. Na první konzultaci se klientů ptám, jestli mají zdravotní potíže, probíráme, jak vypadá jejich pracovní i nepracovní den, samozřejmě řešíme i jídelníček. To vše proto, abych klientům neradila něco, co je pro ně např. časově nereálné. Vždy se snažíme najít společnou cestu. Na konci konzultace si klienty změřím na Inbody a zjistím jejich tělesné obvody, abychom měli nějaká vstupní data. Pak už jen zbývá domluvit se, jak bude vypadat naše spolupráce – jestli klient chce sestavit vhodný jídelníček, nebo si bude jídelníček měnit sám, postupně, na základě rad, které ode mě dostane na konzultaci.

Jak probíhají kontrolní konzultace?

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Kontrolní konzultace u klientů, kteří mají sestavený jídelníček, je obvykle rychlejší. Zjistím, jak jídelníček dodržují, zda jednotlivá jídla vyhovují, především co se týče množství. Pokud je některé jídlo příliš malé nebo naopak velké, jídelníček klientovi upravím, aby mu co nejvíce vyhovoval.

Pokud jídelníček sestavený nemají a chtějí si stravování upravit sami, je nutné si stejně jako na první konzultaci sepsat záznamy stravování, které společně probíráme, a následně se domlouváme na dalších změnách.

V obou variantách si klienta samozřejmě měřím na Inbody a zjišťuji jim aktuální tělesné obvody.

Svým zákazníkům nabízíte i možnost osobního jídelníčku. Berete při jeho sestavování ohled na to, co má daný člověk rád? Nemusí se obávat, že bude jíst něco, co mu nechutná?

Toho se klient obávat rozhodně nemusí. Osobně nemám ráda jídelníčky např. na dva týdny, kde vám přesně nadiktují, co máte jíst. Co když na danou potravinu právě nemáte chuť nebo ji prostě nemáte rádi? Z toho důvodu s těmito jídelníčky nepracuji. Klientům sestavuji jídelníčky rámcové, kde ke každému jídlu napíši suroviny, ze kterých by se jídlo mělo skládat, a k těmto surovinám gramáž. Surovin je u každého jídla opravdu mnoho, takže se vám nemůže stát, že si nevyberete. S jídelníčkem se následně pracuje tak, že např. u snídaně si chcete dát chléb, cottage a jablko a jen se podíváte na gramáž jednotlivých surovin, které máte sníst.

Mohou se na Vás obrátit i lidé s určitými stravovacími omezeními (jako jsou např. vegetariáni, vegani, příznivci syrové, tzv. raw stravy apod.)?

Vegetariánství a veganství není problém. S těmito lidmi pracuji celkem často. Alternativními výživovými směry, jako je právě makrobiotika, raw strava a mnoho dalších, se aktivně nezabývám, proto s těmito lidmi nepracuji.

Paní Fialové děkuji za rozhovor a přeji spoustu spokojených klientů.

Eva Korytářová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook