Geloren - kloubní výživa pro psy

Zázrak jménem čaj

27.4.2016
Foto: pixabay.com.

Čaj znají lidé už nejméně 5000 let. A ačkoli byl dříve považován spíše za nápoj výše postavených lidí, dnes je běžně rozšířený napříč všemi vrstvami ve všech koutech světa. Stal se tak hned po vodě druhým nejčastějším nápojem, po němž saháme.

Zdraví prospěšný čaj

Příznivé účinky čaje na lidský organismus byly již mnohokrát potvrzeny vědeckými studiemi. Kromě toho, že snižuje únavu, působí jako termoregulátor, v létě tělo ochlazuje, v zimě naopak zahřívá, pozitivní vliv má při snižování cholesterolu, cukru i tuku v krvi, uplatní se při detoxikaci jater, působí proti virům a plísním, chrání chrup před zubním kazem, udržuje tělesnou hmotnost, ale pomůže i s hubnutím. Doporučován je také jako prevence vzniku rakoviny. Uklidňuje i mysl, působí proti depresím, posiluje schopnost soustředění i duševní výkonnost.

Druhy čaje

Foto: pixabay.com.

Foto: pixabay.com.

Nabídka čajů je tak široká, že si vybere opravdu každý. Nikoli barvou, ale chutí vynikají bílé čaje, povzbuzující účinky mají čaje zelené, denní přísun kofeinu poskytnou také čaje černé, opravdové kousky ovoce obsahují čaje pečené, doslova vitaminovými bombami jsou čaje rooibos či čaje honeybush, které neobsahují kofein. Raritou jsou čaje žluté, někdy označované jako císařské, protože se dostávaly na stůl samotného císaře. Opředeny jsou řadou tajemství, utajena je technologie jejich výroby i teplota a délka sušení čajových lístků. Kdo rád experimentuje, měl by vyzkoušet čaje s exotickými názvy jako lapacho, catuaba nebo vilcacora. Bezkofeinové čaje mohou bez obav pít i těhotné a kojící ženy nebo také děti.

Čajová etiketa

Foto: pixabay.com.

Foto: pixabay.com.

Abyste si čaj vychutnala opravdu naplno a se vším všudy, nesmíte podcenit ani jeho servírování. Samozřejmostí jsou hrnky na čaj a šálky různých tvarů a velikostí, které navodí tu správnou atmosféru. Oblíbené jsou také čajové soupravy z tradičního porcelánu, keramiky nebo skla. Pro správnou přípravu jsou důležité praktické konvičky na čaj z různých materiálů – keramické, litinové i skleněné, teploměry k měření teploty čaje, práci usnadní také čajová sítka a odměrky do šálku či konvice.

Jak často si čaj dopřáváte? A jaký je váš oblíbený?

Šárka Nádeníčková

DOPORUČUJEME

1 komentář

  1. largo

    10.5.2016 at 10:08

    Denně vypiji několik šálků zeleného čaje

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook