Geloren - kloubní výživa pro psy

Zatočte se svým strachem

30.5.2017
Foto: 123rf.com

Nejvíce strachů přichází z mezilidských vztahů, kdy se lidé bojí toho, že budou ostatními nepochopeni, že se jiným lidem nebudou líbit, že si z nich budou dělat legraci či je urážet. Určitě si říkáte, že takové strachy vychází především z nízkého sebevědomí, na kterém je potřeba zapracovat. Vliv pošlapaného sebevědomí nevyvracíme, avšak prvotní příčinou všech strachů často bývá výchova, a tudíž se s námi strachy táhnou už od samého dětství.

Strach ovlivňuje nesprávná výchova

Špatná výchova, kdy se rodiče snaží ze svého dítěte udělat odolného jedince ve všech směrech, takže na svého potomka neustále zvyšují hlas a nutí ho k překonávání často až nadlidsky složitých úkolů, může vést k rozvoji nebezpečných strachů a někdy i vážných psychických onemocnění. Rodiče tak svou drastickou výchovou dosahují zcela opačného výsledku, než chtěli. Dítě se posléze bojí rodičům říci o svých často i velmi banálních neúspěších a často končí se značně zdeptanou a narušenou psychikou, kterou si s sebou odnáší až do dospělosti, kdy teprve plně pochopí, že má skutečný problém, který je potřeba řešit.

Nebuďte ke svým strachům lhostejná

Kromě strachů, které nás provází z dětství, existují také panické strachy ze tmy, z malého prostoru, z injekcí, z výšky, ze zkoušky a spousta dalších. Začít s nimi bojovat však můžeme jenom jedním způsobem – je potřeba si strach do podstaty uvědomit. Existuje totiž řada lidí, kteří své strachy záměrně ignorují a snaží si je nepřipouštět k tělu, protože se nechtějí cítit jako zbabělci. Takový přístup však naši psychiku může zcela odrovnat a strachy nad námi jednou zvítězí na celé čáře. Pak nezbývá nic jiného než návštěva psychiatra.

Se strachem je potřeba cíleně bojovat

Pokud chcete se strachy cíleně bojovat je zapotřebí vyvarovat se situacím, kdy k úzkostnému strachu dochází. Například není potřeba své rodiče spravovat o neúspěších, které se jich zkrátka netýkají, není potřeba jezdit výtahem, jestliže máte strach z malých prostor. V případě, že byste se chtěla strachu nadobro zbavit, není nic lepšího než myslet pozitivně, najít si člověka (například svého partnera nebo dobrou kamarádku), který vám bude absolutní oporou a zároveň neuškodí ani trocha nadsázky a umění se nad svými strachy zasmát. Když řeknete o svých straších přátelům, rodičům i známým, uvidíte, že se vám uleví, protože budete vědět, že jste v sobě našla sílu o svých fobiích mluvit nahlas, takže se vám už nebude boj se strachy zdát natolik nereálný.

Buďte nezávislá na názoru ostatních

Důležitým faktem v boji se strachy je také nezávislost na názoru ostatních lidí. Buďte svá a nenechte si ostatními lidmi zasahovat do vašeho života.

Jste připravená začít boj s Vašimi velkými i malými strachy?

Šárka Lázničková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook