Geloren - kloubní výživa pro psy

Začínáme s běháním

21.4.2015
Foto: 123rf.com

Vítejte u prvního článku ze seriálu o běhání! Dnes se dozvíte praktické informace, které by měl znát každý běžecký začátečník, ale i ten, kdo už má pár desítek kilometrů v nohách. Začít běhat může i ten největší nesportovec. Pokud jste tedy nikdy neběhali nebo se zajímali o sport jen velmi málo, nezoufejte. Běhání není žádná věda a věřte, že si ho po pár opakováních zamilujete!

Proč začít běhat?

 

Pokud jste se rozhodli, že uděláte něco pro své tělo, a vybrali jste si běh, pamatujte, že to vyžaduje velmi pevnou vůli. Nikdo si neobuje tenisky a nedojde do přírody nebo do posilovny za vás. Nikdo vás také nebude motivovat k lepšímu výkonu a nebude vás odrazovat od předčasného odchodu domů. Běhání vyžaduje pevnou vůli, na které musíte neustále pracovat, abyste dosáhli kýžených výsledků. Máte pochybnosti, jestli se tedy do běhu vůbec pouštět? Uvádíme vám pádné důvody, proč s během začít a setrvat u něj:

  • Zlepšíte si fyzickou i psychickou kondici.
  • Posílíte srdce a imunitu.
  • Zhubnete a posílíte svalstvo celého těla.
  • Budete lépe zvládat stres.
  • Zlepší se kvalita vašeho spánku.
  • Díky běhu se budete cítit skvěle!

Zvolte si své tempo

 

Na samotném začátku běhání je důležité si uvědomit, že při prvním výběhu asi nebudete rychlí jako vrcholoví sportovci. To vás však nesmí odradit, naopak! Největší chybou běžců začátečníků je stanovování si nedosažitelných cílů, které zkrátka nejdou splnit se zdravým rozumem. Běhání si musíte užívat. Přizpůsobit se musí vašemu věku, vaší celkové kondici i váze.

Pro začátek stačí běžet jen pár kilometrů nebo běh střídat s rychlou chůzí. Nikdo nestojí o bolavé klouby a natažené svaly, o tom běh vážně není. Zvolte si čas 30 minut 4x týdně tempem, které vám vyhovuje. Důležité je nezastavovat se, musíte udržovat neustálý pohyb.

Myslete také na správné dýchání nosem a vydechování pusou. Pokud cítíte, že už nemůžete, zeptejte se sami sebe, z jakého důvodu. Nechce se mi, nebo mě něco bolí? Pokud se jedná o první případ, připomeňte si, proč jste vyšli ven a z jakého důvodu nesedíte doma na gauči. Něco chcete dokázat! V ostatních případech zvolněte své tempo, opravdu neběžíte maraton. Nezapomínejte se před tréninkem i po něm pořádně protáhnout!

Kde běhat?

 

Každému je příjemné jiné prostředí. Někomu vyhovuje běh v komfortní posilovně s klimatizací a možností odpočinku, pití a střídání běhu s jinými druhy aerobního pohybu, jiným je milejší běhat v přírodě, kde je obklopuje stále se měnící prostředí a terén, který si nemusí složitě nastavovat na běhacím pásu. K běhu si každopádně vyberte takové prostředí, které se vám líbí a které vás bude burcovat k lepším výsledkům.

Časté chyby běžců – začátečníků

 

Běžíte zbytečně rychle

Správné tempo je takové, při kterém si můžete ještě povídat se spoluběžcem nebo si zpívat – nacházíte se v aerobním pásu a váš pohyb je pro vaše tělo nejefektivnější. Přidáte-li na rychlosti, spalování tuků nebude tak účinné a hrozí vám známé „píchání v boku“.

Foto: sporty.cz

Foto: sporty.cz

Špatná obuv

Běžeckému oblečení se budeme podrobně věnovat v dalším dílu seriálu o běhání. Je velmi důležité zvolit si správnou běžeckou obuv, která bude lehká a pohodlná.

Přílišná motivace a následné velké zklamání

Pokud jste se rozhodli začít běhat, nečekejte zázračné výsledky „přes noc“. Někteří lidé jsou namotivováni tolik, že pokud nevidí velké výsledky hned další den, běhání je přestane bavit a řeknou si, že je běh neefektivní, nebaví je, bolí a zkrátka „není pro ně“. Myslete na to, že i pomalejší pohyb vás dostává neustále kupředu k lepším výsledkům.

Nepravidelnost

Běhání je dobré si rozložit do 3 – 4 tréninků v týdnu. Neběhejte příliš mnoho nebo příliš málo a také nezapomínejte na kvalitní odpočinek a regeneraci těla.

V příštím dílu seriálu o běhání se můžete těšit na praktické rady, jak správně vybrat běžecké sportovní oblečení a jaké boty zvolit, aby byl trénink účinný a zábavný.

Tereza Obořilová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook