Geloren - kloubní výživa pro psy

Vydejte se poznávat jižní Moravu! Na kole!

1.9.2015
Foto: 123rf.com

Ideální příležitost, jak spojit sport s poznáním a zábavou. Jedna z nejpestřejších vinařských stezek, lemovaná nádhernou vinorodou krajinou, vinnými sklípky, které přímo vybízejí k zastavení, nese název Krajem André. Pojmenovaná je po odrůdě, která byla vyšlechtěna v samotném srdci cyklostezky – Velkých Pavlovicích. Vznikla křížením Frankovky a Svatovavřineckého ve zdejší Šlechtitelské stanici vinařské.

Krajem André

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Cyklostezka se vine vyhlášenými vinařskými obcemi Velkopavlovické podoblasti – Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice a Vrbice. Provede vás nejlepšími viničními tratěmi, originálními stavbami sklepní architektury a památkami spjatými s historií tohoto kraje. Téměř 19 kilometrů dlouhou, středně náročnou trasu s celkovým převýšením 160 metrů můžete absolvovat na kole i pěšky. Vede převážně po polních cestách mimo silniční dopravu, povrch je z větší části tvořen zpevněnými úseky. Trasa je perfektně značena, takže se nemusíte bát, že zabloudíte. Sjízdná je v obou směrech a po celý rok. Díky celoroční nabídce programů vinařské turistiky navíc nemusíte mít obavy, že byste se zde nudili.

Co si nenechat ujít

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

V Hustopečích rozhodně navštivte Vinařské muzeum, sídlící na náměstí v renesančním domě U Synků. Stálá vinařská expozice, která je umístěna v jeho sklepních prostorách, představuje vinařství Velkopavlovické podoblasti – včetně pěstování révy vinné a výroby vína.

Nad obcí Starovičky se nachází vyhlídka U Obrázku, která i přes svou malou výšku (cca 7 metrů) poskytuje krásný rozhled všemi směry.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Ve Velkých Pavlovicích vystoupejte na rozhlednu Slunečná, která tvarem připomíná keř vinné révy a nabízí pohled na nádhernou siluetu Pálavy, Lednicko-valtický areál a okolní vinařské obce. Vaší návštěvě by rozhodně neměly ujít ani Vinné sklepy Františka Lotrinského. Jedná se o nově vybudovaný komplex tvořený více než 120 metry podzemních chodeb, které jsou oddělené podzemními rotundami. Součástí je také labyrint archivních boxů a místnost pro celovečerní posezení.

V Bořeticích vaši pozornost upoutá malebná vesnička vinných sklípků pod Kraví horou, kde se nachází zhruba 260 sklepů. Před 15 lety zde vznikla recesistická „Svobodná spolková republika Kraví hora“, která organizuje různé vinařské a kulturní akce a významně přispívá k propagaci vinařství a turistiky tohoto regionu.

Na Vrbici určitě neminete romantické vinné sklepy na Stráži, které jsou vykutány v pískovci. Stojí až v sedmi patrech nad sebou, mají kamenné vstupy a goticky lomené oblouky.

Tip na výlet!

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

První zářijovou sobotu, tedy 5. září 2015, se koná pro všechny milovníky pěší turistiky a cykloturistiky Putování za burčákem po Modrých horách. Trasa má délku 31 km a vede přes Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbici. Začíná se v 9 hodin u rozhledny Slunečná ve Velkých Pavlovicích, končí na Vrbici, kde je připravena scénka Zarážení hory a otevřené sklepy s programem. Více informací na www.modrehory.cz.

A co vy? Už jste navštívili jižní Moravu? A jak se vám tam líbilo?

Šárka Nádeníčková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook