Geloren - kloubní výživa pro psy

Všechny cesty vedou do Říma

17.6.2015

Koloseum, Forum Romanum, Pantheon… Řím je město plné nádherných historických skvostů. Zatímco zbytek Evropy obývali barbaři, Římané stavěli kanalizace a budovali obrovské a úctyhodné chrámy. I nyní, tisíce let po svém vzniku, budí tyto památky úžas. Ne nadarmo se říká, že všechny cesty vedou do Říma. Povede tam i ta vaše?

Ruiny, které berou dech

O římských památkách by se dala napsat celá kniha, proto pro vás vybíráme jen ty nejlepší. Koloseum je bezpochyby nejvýznamnější římskou památkou a také symbolem tohoto města. Největší venkovní amfiteátr, jaký kdy v římské říši vznikl, sloužil pro gladiátorské souboje, divadelní hry, simulované námořní bitvy nebo dokonce pro popravy a mohl pojmout několik desítek tisíc diváků. Najdete ho v samém srdci italské metropole. Bohužel, dva tisíce let se na kráse Kolosea nepěkně podepsaly. Ve středověku muselo čelit několika zemětřesením a požárům, lidé ho využívali jako kamenolom, a tak se z něj postupem času stala spíše ruina. To mu ale neubírá na velkoleposti. Dodnes sem každý den míří davy turistů. Evropská unie částečně dotuje vstupné pro občany EU, do osmnácti let je vstupné zcela zdarma, dospělý zaplatí dvanáct eur, za které se kromě Kolosea podívá ještě na Forum Romanum a pahorek Palatin, kde byl Řím podle pověstí založen.

Ani Forum Romanum neuniklo zubu času, a tak dnes vypadá na první pohled jako hromada kamenů. Toto náměstí představovalo v antickém Římě centrum veškerého dění. Nejstarší budovy se zde objevily už šest set let před naším letopočtem. Se zánikem Římské říše ale začaly stavby na náměstí pustnout a musely odolávat četným nájezdům barbarských kmenů. Stejně jako Koloseum i Forum Romanum posloužilo jako kamenolom a zdroj mramoru. Když zarostlo trávou, přeměnilo se na pastvu pro dobytek. Archeologové toto místo znovuobjevili v devatenáctém století a díky nim dnes můžeme obdivovat alespoň zlomek z nádherné římské architektury.

Antické památky jsou i z betonu     

DSCN2157Třetí památkou, na kterou vám bude umožněn vstup spolu s Koloseem, je pahorek Palatin. Patří mezi sedm pahorků, na kterých stál historický Řím, a pověsti praví, že právě poblíž Palatinu byla jeskyně, ve které byla nalezena dvojčata Romulus a Remus – zakladatelé Říma. V dnešní době si můžete na Palatinu prohlédnout pozůstatky paláce císaře Augusta, stál zde také Nerův zlatý palác nebo Apollonův chrám s knihovnou.

I kromě této trojice má Řím co nabídnout. Jednou z nejpozoruhodnějších staveb je slavný chrám Pantheon, který je známý hlavně kvůli otvoru ve střeše. Na rozdíl od svých kolegů není ani zdaleka zříceninou, patří totiž mezi nejzachovalejší antické chrámy na světě. Otvor ve střeše kopule měří v průměru devět metrů a je zdrojem přírodního světla uvnitř chrámu. Skvělý zážitek vás čeká, pokud zrovna bude pršet. Zajímavostí je, že jedním z hlavních stavebních materiálů byl beton, který tvoří kopuli. Jedná se pravděpodobně o úplně první použití betonu.

Po stopách Andělů a démonů

DSCN2091Jen kousek od Pantheonu najdete náměstí Navona, ozdobené třemi fontánami. Nejznámější je fontána Čtyř řek, která symbolizuje největší řeky na všech dosud objevených kontinentech. Například socha představující Nil má zakrytý obličej, protože není známé přesné místo jeho pramenu, socha Dunaje se zase dotýká papežského erbu, protože je nejblíže k Římu. Právě v této fontáně se ve filmu Andělé a démoni topil jeden ze čtyř kardinálů. Večer náměstí ožívá a je plné pouličních umělců či živých soch.

Nezapomeňte také vhodit minci do slavné fontány di Trevi. Teď je ale bohužel v rekonstrukci. Opravená a opět v provozu by měla být během října tohoto roku. Projděte se po Španělských schodech, ale nesvačte na nich – hrozila by vám pokuta. A na závěr si nenechte ujít pohled na město z kopule vatikánské Baziliky svatého Petra.

Praktické rady na cestu

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Při objevování památek vám jistě vyhládne. Italská kuchyně naštěstí nabízí spoustu lákavých specialit. Na každém rohu narazíte na pizzerii nebo se můžete v restauraci stavit na lasagne. Nevynechejte pravou italskou zmrzlinu, k posezení láká i nespočet kaváren. Ani o pitný režim se nemusíte starat, kam se podíváte, jsou v Římě rozesetá pítka. Stačí vám tedy malá lahev, kterou si můžete pravidelně doplňovat pitnou vodou.

Výhodou Říma je to, že všechny památky zvládnete obejít po svých. Pokud vás přeci jen chůze unaví, můžete využít městskou dopravu. Metro zde má pouze dvě linky, postavit v Římě podzemní dráhu je totiž mimořádně složité. Písčité podloží komplikuje stavbu tunelů, každých pár metrů navíc stavitelé narazí na nějaký historický artefakt. Poměrně spolehlivě ale funguje autobusová doprava, pro cestu na okraj Říma můžete zvolit příměstské vlaky.

Láká vás hlavní město Itálie? Jaké další památky podle vás stojí za návštěvu?

Iveta Karousová

DOPORUČUJEME

2 komentáře

  1. Pingback: Poznejte Itálii i jinak než jen z pláže | Království žen

  2. Pingback: 8 míst Evropy, která vás opravdu ohromí | Království žen

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook