Geloren - kloubní výživa pro psy

Vše o výrobě domácího mýdla

16.10.2017
Foto: pixabay.com

Výroba domácího mýdla není nic těžkého. Každý si může vyrobit mýdlo s oblíbenou vůní, jakéhokoliv tvaru a také barvy. Domácí mýdlo může být také skvělým dárkem, kterým rozhodně potěšíte své blízké. Inspirujte se recepty a začněte s výrobou mýdla už teď.

Jak začít

Nejdříve se musíte rozhodnout, zda budete mýdlovou hmotu vyrábět, nebo ji koupíte v drogerii či výtvarných potřebách. Poté si přichystejte i další suroviny, které budete pro výroba domácího mýdla potřebovat.

Co potřebujete

Nezapomeňte na vonné silice nebo vonné oleje, přírodní barvivo, dekorace, což můžou být plátky sušených květin, plátky růží nebo sušené listy, kávová zrníčka, mýdlové vločky, plátky citronů nebo pomeranče a další přírodniny. Při výrobě mýdla pro děti do něj můžete vložit například malou plastovou hračku.

Jednoduchá výroba mýdla

Pokud chcete mýdlo vyrobit opravdu rychle a jednoduše, kupte si v drogerii nebo ve výtvarném obchodě glycerinovou hmotu. Tu rozpustíte, přidáte vonnou esenci a barvivo. Směs přivedete téměř k bodu varu a horkou lijete do formiček. Ideální jsou silikonové formy, ze kterých vám mýdlo půjde lehce vytáhnout ven. Do formiček můžete vložit ještě dekorace a mýdlo nechte ztuhnout alespoň tři dny.

Výroba mýdla krok po kroku

Při přípravě mýdla, kdy si vyrábíte i mýdlovou směs, potřebujete více surovin a může se vám to zdát jako malá alchymie, ale s návodem krok po kroku zvládnete i toto mýdlo.

Potřebujete

400 g kokosového oleje

300 g olivového oleje

200 g palmového oleje

350 ml destilované vody

110 g hydroxidu sodného

vonné esence, barvivo a dekorac

1.krok

Nejdříve v rukavicích a v ochranných brýlích dejte do hrnce destilovanou vodu, opatrně do ní vmíchejte hydroxid sodný a rozpouštějte zhruba na 90  C. Snažte se nedýchat výpary z roztoku.

2.krok

Na mírném ohni rozpusťte všechny oleje a zahřejte na 40 °C. Tuto olejovou hmotu poté smíchejte s hydroxidovou směsí. Obě hmoty by měly mít podobnou teplotu. Míchejte do zhoustnutí.

3.krok

Posledním krokem je přimíchání vonných olejů, esencí, přírodních a potravinových barviv a také dekorací, kterými mohou být bylinky, sušené květy nebo třeba zrnka kávy.

4.krok

Nakonec směs nalijte do formiček, na plech nebo do dřevěné formy a nechte zde mýdla tuhnout. Nechte je takto zhruba dva dny a poté vyklopte a nakrájejte na požadované velikosti. Mýdla nechte zrát nejméně 3 až 4 týdny, ve větrané místnosti a ideálně ve tmě.

Zkoušeli jste někdy vyrobit domácí mýdlo?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook