Geloren - kloubní výživa pro psy

Vánoce ve skandinávském stylu

6.11.2017
Foto: archzine.de

Jiný kraj jiný mrav, říká se. A něco na tom určitě je. Zatímco v našem zeměpisném pásmu se to při vánoční výzdobě takřka všude třpytí a blýská, Vánoce ve Skandinávii jako by měly mnohem poklidnější atmosféru. Nejtřpytivější jsou zde sněhové vločky, kterými je tento kraj hojně obdařen. Jinak všude vládne klid, ticho, elegance a bílá barva

Dřevěný stůl s lavicemi

Poněkud chladně působící dřevěný stůl s lavicemi poskytne mnohem příjemnější posezení díky kožešinovým přehozům a polštářkům. Netradičně zavěšená větev s vánočními čirými a mléčnými koulemi nad slavnostně prostřeným stolem dodává místnosti tu správnou atmosféru Vánoc.

Foto: blog.decoratorsnotebook.co.uk

Foto: blog.decoratorsnotebook.co.uk

Vánoční barvy

A jaké že jsou tedy ty oblíbené skandinávské vánoční barvy? Tato fotografie je dokonalým příkladem toho, že obyvatelé těchto chladných zemí upřednostňují barvy neutrální. Prim hraje bílá barva, těsně následovaná světlou šedí. Přírodní dekorace zůstávají v zelené, hnědé a béžové barvě. Jen výšivky, ty mají Seveřani rádi červené.

Foto: redonline.co.uk

Foto: redonline.co.uk

Velká okna

Okouzlující výhled do zasněženého okolního lesa majitelům bytů a domů poskytují často velká okna. V zemích, kde brzy přichází tma, je důležité umět využít každou chvilku přirozeného slunečního světla.

Foto: nord27.blogspot.com

Foto: nord27.blogspot.com

Dekorace

Zajímavě působí sbírka starých vykrajovátek po předcích zavěšených u stropu jako řetěz. Neobyčejně vypadají i bílé domečky z plechu vystavené na okně. Hned, jak se setmí, rozsvítí se v nich světlo a pak už od nich kolemjdoucí neodtrhnou oči.

Foto: romantiskahem.blogspot.com

Foto: romantiskahem.blogspot.com

Doplňky

Skandinávie dává při výzdobě interiérů o vánočních svátcích přednost klidné a velmi skromně působící, přitom elegantní úpravě. Prostírání, ubrusy, potahy polštářů, plédy, přehozy i koberečky tu mají v oblibě v jemných barvách.

Foto: axacaborn.com

Foto: axacaborn.com

Blízko k přírodě

Skandinávské národy mají blíž k přírodě než my. Poznáte to mimo jiné i podle toho, že své vánoční dárky balí do celoročních obalů, které nejsou přezdobené, lesklé, ale vypadají jako klasický balicí papír. Takovýto papír se dá jednoduše recyklovat, nezatíží tedy přírodu a životní prostředí. Takto zabalené dárky působí přirozeně. Je možné je pochopitelně pěkně dozdobit opět přírodními materiály, jako jsou šišky, větvičky jehličnanů nebo snítky buxusu. A pak už se jen jednoduše převážou.

Foto: themerrythought.com

Foto: themerrythought.com

Červená

Jednou z veselejších barev, které jsou spojovány s Vánocemi ve Skandinávii, je červená. Nejčastěji se s ní setkáváme na klasických výšivkách, které zdobí bytové textilie, ať už se jedná o povlaky na polštáře, přehozy, ložní soupravy, nebo jen stuhy, případně utěrky.

Foto: blulilly.tumblr.com

Foto: blulilly.tumblr.com

Výzdoba schodiště

Okouzlující výzdoba schodiště, i ta patří k Vánocům. Máte-li domek do patra, vyzdobte schodiště girlandou z chvojí a baněk se šiškami. A na schodiště ještě rozestavte lucerničky. Celá výzdoba navodí dokonalou sváteční atmosféru.

Foto: planete-deco.fr

Foto: planete-deco.fr

Papírové hvězdy

Skládané papírové hvězdy mají Skandinávci v oblibě. Provedení hvězd je dokonalé, ornamenty složité a výsledný efekt při rozsvícení fantastický. Hvězdy i svícen na stole fungují na LED žárovičky, což dokonale eliminuje riziko vzplanutí dekorací. Přírodniny zde zastupuje masiv na stolové desce a sušené větévky s šípky.

Foto: johanna-vintage.blogspot.com

Foto: johanna-vintage.blogspot.com

Stromeček

Vánoční stromeček v severském závoji, to je živý smrček nebo jedle, která vynikne svou jednoduchou výzdobou, nejčastěji bílými řetězy elektrických světýlek.

Foto: lizmarieblog.com

Foto: lizmarieblog.com

Zuzana Bohdalová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook