Geloren - kloubní výživa pro psy

Vánoce se blíží! Znáte typické české tradice?

20.12.2016
Foto: 123rf.com

Štědrý večer má pro všechny z nás jistou atmosféru tajemna… Traduje se, že právě v tento den se dějí zázraky a provedená kouzla působí nejsilněji. S těmito svátky je také spojeno mnoho tradic. Vyznáte se v nich?

Vánoce by měly být především svátky klidu a pohody. Pečeme voňavé cukroví, sledujeme pohádky a rozmlouváme se svými nejbližšími. O Vánocích také lidé mnohem častěji přispívají na dobročinné účely.

Spolu s moderními Vánoci však v našich končinách stále přetrvávají zvyky, které pěstovaly už naše babičky a prababičky. A dodržujeme je i přesto, že jsme často vnitřními skeptiky a za normálních okolností bychom nic takového nezkoušeli. Mnohé z vás jistě překvapí, že Vánoční tradice mnohdy pocházejí ještě z doby před narozením našeho Ježíška!

Konkrétní tradice a jejich význam

Mezi poměrně bizarní a méně dodržované zvyklosti patří hlazení stromů během zadělávání kynutého těsta. Pokud chcete i přesto zkusit, zda stromy na vaší zahradě budou další rok úrodnější, během jejich hlazení pronášejte větu ,,Stromečku, obroď, obroď,“ zatímco budete čekat, než vám těsto v kuchyni hezky vykyne.

Mnoho z vás jistě ví, že během Štědrého dne není vhodné prát prádlo. Pokud tak činíte, zadržte! Podle tohoto zvyku si do svého života přitahujete smůlu! S tím se úzce pojí i zákaz věšení prádla, jinak hrozí, že se někdo během roku oběsí.

Další ze zvyků říká, že byste měli mít v tento den kapsy otevřené, aby vám do nich napadalo štěstí a bohatství.

Mezi tradičnější zvyky patří rozkrajování jablka. Když je v jablku hvězdička, čeká vás štěstí a zdraví po celý rok. Pokud je v jablku křížek, čeká vás nemoc a úmrtí v rodině.

Také mnohá děvčata jsou v tento den vyzvána, aby si hodila střevícem. Pokud špička střevíce směřuje ke dveřím, znamená to sňatek a odchod děvčete z domu. V opačném případě si vaše slečna na vylétnutí z hnízda ještě chvilku počká.

Věděli jste, že i sváteční tabule má svá pravidla?

V první řadě by všichni členové měli k večeři usednout svátečně oblečeni. Stůl by měl být prostřen slavnostním prostíráním a ubrusem. Kvůli správné atmosféře byste projednou měli vyměnit světlo lustru za světla svíček. Také byste neměli začít hodovat, dokud u stolu nebudou všichni členové rodiny.

Pod talíř můžete uschovat rybí šupinu, která vám zajistí bohatství v průběhu dalšího roku. Někteří také prostírají pro jednoho hosta navíc.

Věděli jste, že tradice se vztahují i k nadílce?

Ten, kdo na Vánoce nedá žádný dárek, skončí do roka v bídě!

A co vy, dodržujete některé z těchto zvyků?

Kateřina Umová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook