Geloren - kloubní výživa pro psy

Úzkosti – jak s nimi bojovat a co na ně pomáhá

18.8.2016
Foto: 123rf.com

Stres v práci, doma spousta povinností, cítíte se, že jste na všechno sama… Také občas míváte pocit, že se toho na vás valí nějak moc? Míváte plačtivé nálady, nejste ve své kůži a nejraději byste se na pár měsíců odstěhovala na pustý ostrov bez všeho a bez všech? Míváte často úzkosti z toho, že své role, ať už dcery, matky, zaměstnance, kamarádky, partnerky nebo jakékoliv jiné, nezvládáte tak, jak byste chtěla? Pak vám dáme pár tipů, jak se s těmito stavy vypořádat. A věřte, nejste v tom sama!

V tomto článku se nebudeme zabývat chronickými záchvaty úzkosti a depresemi, ty patří spíše do ordinace zkušených psychologů. Zajímat se budeme spíše o každodenní problémy a úkoly, které musíme zvládnout a které na nás někdy mají silný dopad. Jak s nimi tedy bojovat?

Nebuďte příliš horlivé

Když se na sebe podíváte střízlivýma a racionálníma očima, možná zjistíte, že některé věci děláte s přílišnou horlivostí. Zkuste v některých věcech ubrat, budete překvapené, že spousta věcí se prostě zajistí a vyřeší sama. Nesnažte se zachránit svět. Stejně se vám to nepodaří. Zkuste děti méně kárat za hlouposti, nesnažte se v práci udělat všechny úkoly sama jen proto, abyste si dokázala, že na to máte a sama zvládnete úplně vše. A domácnost? Zeptejte se svého partnera, zda by si přál, abyste každý den vysávala, prala a žehlila a každý večer padla do postele úplně zničená, nebo abyste si s ním chvíli sedla, uvařili jste si dobrou kávu nebo se podívali na film, který zrovna běží v televizi. Nepoznáváte se v přílišné pilnosti a horlivosti i vy?

Přijměte změny

Věci okolo nás se neustále mění a vás možná zaráží, že vše nejde podle vašeho plánu. Jak v práci, tak v osobním životě nikdy nemůže být vždy 100% po vašem, a vy jste tak nucené si uvědomit, že spousta věcí se mění, někdy i ze dne na den a je třeba tyto skutečnosti vzít takové, jaké jsou. Pokud se budete neustále prodírat argumenty, proč tuto realitu nepřijmout, budete stále víc a víc hloubit dno své nespokojenosti.

Mluvte o problémech

Cítíte se pod psa, brní vás prsty, třesou se vám ruce, často vás bolí hlava nebo nemůžete spát? Najděte si spřízněnou duši. Může to být váš partner, kamarádka nebo klidně i odborník, ke kterému se vůbec nemusíte bát ani stydět zajít. Ne nadarmo se říká, že víc hlav víc ví, a tak můžete od ostatních lidí uslyšet názory a pohledy na vaše problémy, které by vás samotné nenapadly. Mluvit je v časech úzkostí velmi důležité. Proto se neuzavírejte do sebe a neřešte své problémy pouze sama v sobě.

Naučte se být filtrem

Každý den je na nás navalena velká spousta informací. Tohle si kup, takto musíš vypadat, takto musíš vychovat své děti, tohle musíš dělat, abys…. NE. Většina z informací, které my lidé vstřebáváme jako houby, jsou na nás tlačeny záměrně, abychom se přestali chovat jako individuality, ale abychom působili jako stádo, někomu něco záviděli nebo sebe a okolí nějak měnili. Naučte se proto veškeré informace, které přijímáte, dobře filtrovat. Zprávy čtěte pouze z kvalitních zdrojů, vyhněte se bulváru a nekomunikujte s lidmi, kteří vás negativně ovlivňují. Naučte se zkrátka být filtrem všeho, co je okolo vás a nějak vás ovlivňuje. Získáte tím vnitřní klid a harmonii.

Jak s nervozitou, úzkostmi a stresem bojujete vy? Máte nějaké osvědčené triky, jak si zlepšit náladu, poničenou z každodenních povinností? Dejte nám vědět, pomůžete tím i dalším čtenářkám, které mají možná stejné potíže jako vy!

Tereza Obořilová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook