Geloren - kloubní výživa pro psy

Umění být ženou. Odkud přišla kosmetika?

19.11.2017
Foto: 123rf.com

Umění být ženou má své kořeny již ve starověkém Egyptě. Slovo umění jsem vybrala záměrně, jelikož vystihuje pravou podstatu věci – stát se ženou podobných „kvalit“ jako byla Kleopatra, Nefertiti a mnohé další ženské legendy, jejichž kráse a moudrosti jsou zasvěceny celé tuny knih, je skutečně velká dřina.

Egypt – kolébka kosmetiky

V Egyptě vznikla první kosmetika jako taková a ženy zde začaly používat první make-up, který neodmyslitelně patří k soudobému pojetí „krásné ženy“. Slovo „kosmetika“ pochází z řeckého výrazu „kosmos“, což označuje „krásu“ a „harmonii“. Lidé ve starověku, kteří měli k přírodě a vesmíru mnohem blíže než my, zdobili svá těla a obličeje výraznými barvami, čímž vytvářeli krásu a harmonii.

K čemu dříve kosmetiku používali?

Kosmetika dříve sloužila nejenom jako prostředek k získání oslnivého vzhledu, ale i jako „pomůcka“ při příležitosti různých magických rituálů. Sytě barevnou kosmetiku nanášeli na obličej ve velkých vrstvách před soubojem, aby svým vzhledem vystrašili své protivníky.

Kosmetickým úpravám se nevyhnuli ani obrazy posvátných zvířat

Láska Egypťanů ke kosmetice byla tak veliká, že obrazům posvátných zvířat v chrámech (kobrám, krokodýlům, kočkám, býkům) kolem očí pomocí fosforujících barev kreslili kruhy a na místa zorniček jim dávali blýskavé kapky křišťálu. Tím jejich oči získaly na hypnotických účincích – proto starověké egyptské obrazy do dnešní doby přitahují tolik pozornosti.

Zajímavá fakta

Velkou zajímavostí je, že ve starověku se stejnou měrou líčili ženy i muži. Muži kosmetiku používali zejména za tím účelem, aby využili jejího magického účinku. Pro Egypťanky byla péče o zevnějšek prioritní záležitostí. Barvily si vlasy, líčily si řasy, obočí, nehty i rty, používaly pudr i tvářenku a vytvářely si působivé účesy.

Dříve bylo nemyslitelné, aby se žena neupravovala. Musela být nalíčená, upravená a krásně oblečená nejen mezi lidmi, ale i v domácím prostředí.

Ve stаrověku byly velice populární bělicí prostředky, které byly používány zejména na oblast obličeje. Dokonce se zjistilo, že Kleopatra, aby si udržela něžnou a světlou kůži, používala mast, která byla vytvořena kombinací krokodýlího trusu a bělidla.

Myslíte si, že kosmetika by měla být neodmyslitelnou součástí života každé ženy, nebo naopak upřednostňujete určitou přirozenost?

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook