Geloren - kloubní výživa pro psy

Uklízejte ekologicky. Zapomeňte na chemii a využijte sílu přírody

31.5.2017
Foto: 123rf.com

Naše prababičky si uměly poradit s nečistotou i bez předražených čisticích prostředků plných chemie. Zkuste na chvíli zapomenout na všechny ty „kouzelné“ lahvičky, které na vás vykukují z reklamy, a vyzkoušejte některý z našich tipů, jak uklidit domácnost nejen levně, ale i šetrně k přírodě.

Ke zdravému životnímu stylu nepatří jen kvalitní, vyvážená strava a pohyb, ale i celkově méně chemické prostředí. Toho snadno dosáhnete, pokud vyměníte agresivní čistící přípravky za přírodní pomocníky. Většinu z nich jistě najdete ve vaší kuchyni. Dnes se budeme věnovat citronům a jedlé sodě.

Citrony

Jejich síla tkví v kyselině, kterou obsahuje citronová šťáva. Kromě toho, že je antibakteriální a má dezinfekční účinky, příjemně vám provoní celou domácnost. S její pomocí se hravě zbavíte nejen špíny, ale i rzi. Pokud potřebujete vyčistit velmi znečištěnou plochu, citronovou šťávu smíchejte s jedlou sodou do hustší pasty a nečistotu vydrhněte.

Tipy na použití:

Citrony se skvěle hodí na úklid koupelny a kuchyně. Pokud jsou vaše vodovodní baterie zanesené vodním kamenem, houbičkou na ně naneste citronovou šťávu a nechte do rána působit. Poté je utřete navlhčeným hadříkem.

Šťávu můžete také použít na vyčištění sprchovacího koutu, stačí ji nastříkat na skleněné stěny a poté setřít. Zbavíte se jak zaschlých kapek tvrdé vody, tak i skvrn od mýdla.

Pokud při závěrečném cyklu ždímání přidáte do pračky asi deci vymačkané šťávy, vaše bílé prádlo bude zářivější.

Pasta z citronové šťávy a sody si poradí se znečištěnými spárami, trochu jí naneste na již nepoužívaný zubní kartáček a nečistotu vydrhněte.

Aby vaše kuchyňská linka zůstala čistá a vydezinfikovaná, namočte polovinu citronu do jedlé sody a přetřete s ní pracovní plochu. Vlhkým hadříkem následně odstraňte ulpělou sodu. Pozor však na nerezovou ocel a kameny, jako je např. mramor, pro ně je tento způsob údržby nevhodný.

Citronová šťáva najde své uplatnění i při mytí nádobí v myčce. Pokud lžičku šťávy přidáte k mycímu prostředku, účinněji se zbavíte mastnoty. Vhodná je i na odstranění odolných skvrn od potravin na krájecím prkýnku. Přetřete ho šťávou z poloviny citronu a po dvaceti minutách omyjte. Pomůže vám také se zašpiněnými plastovými miskami. Jestliže je vytřete citronovou šťávou a necháte na slunci uschnout, jednoduše pak nečistoty smyjete.

Jedlá soda

Jedním z nejlevějších a nejúčinnějších domácích čistících přípravků je jedlá soda. Své uplatnění najde jak v koupelně a kuchyni, tak i při praní prádla. Rovněž výborně funguje jako pohlcovač pachů. Smícháním pěti lžic sody s pěti lžícemi vody si vyrobíte univerzální čisticí prostředek.

Tipy na použití:

Pokud máte doma malé dítě, určitě využijete sodu při praní látkových plenek. Hodí se taktéž na čištění koberců nebo čalouněného nábytku. Sodu nasypte na postižené místo nebo na celý povrch, nechte hodinu účinkovat a následně ji vysavačem vysajte.

Soda má také vynikající odmašťovací účinky, umaštěné nádobí snadno vyčistíte vlhkou houbičkou namočenou do sody.

Pokud máte oblíbený hrníček zanesený od kávy nebo čaje, nezoufejte. Nádobu naplňte vodou a přidejte lžičku sody a nechte působit přes noc.

Máte zkušenosti s přírodními čističi? Které používáte nejraději? Znáte ještě nějaké další osvědčené „babské“ rady? Podělte se s námi o svůj názor.

Eva Korytářová

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook