Geloren - kloubní výživa pro psy

Ty nejlepší babské rady pro úklid

22.11.2017
Foto: 123rf.com

Úklid je povinností každého z nás a pro útulné a příjemné bydlení je nezbytný. Malý úklid stačí jednou týdně, většímu úklidu se věnujte alespoň jednou měsíčně. Inspirujte se babskými radami, které váš úklid ulehčí a také vám ho urychlí a zpříjemní. Volný čas pak věnujte sobě.

 • Alespoň jednou měsíčně byste měli odmrazit ledničku, pořádně ji vymýt a zbavit se tak zápachu. Použít můžete rozpůlenou cibuli, která do sebe natáhne veškerý pach, a poté ji stačí jednoduše vyhodit. Stejně dobře působí miska s jedlou sodou, kterou můžete nechat třeba na spodku ledničky.
 • Při umývání kuchyně a také k dezinfekci všech spotřebičů můžete použít octovou vodu. Ta je skvělá také pro očištění varné konvice nebo mikrovlnky. Ve varné konvici nechte vodu s octem projít varem, v mikrovlnce ji nechte v misce „ohřát“ alespoň dvě až tři minuty.
 • Ke krásně čistému nádobí, které by nemělo být zašedlé ani by na něm neměly být skvrny od čaje, od kávy nebo od dalších potravin, použijte jedlou sodu. Stačí, když ji přidáte na mycí houbu a poté s ní nádobí umyjete.
 • Starší sklenice, o kterých si myslíte, že se nedají vyleštit a nemůžou se už krásně lesknout, stačí umýt v lázni s kypřícím práškem. Do teplé vody, přidejte celý prášek do pečiva a sklenice na půl hodiny až na hodinu namočte. Budete překvapeni, že budou vypadat jako nové.
 • Také zrcadlo se může lesknout a být jako nové. Stačí jej přeleštit hadříkem, který namočíte do octové vody. Stejně dobře působí hadřík namočený ve slabém čaji. Zrcadlo přetřete, nechte zaschnout a poté vyleštěte.
 • Pokud chcete, aby se leskl také váš dřevěný nábytek a vypadal jako nový, vyzkoušejte trik, který praktikovaly už naše babičky. Namočte hadřík do teplého piva, a poté s ním starý dřevěný nábytek omyjte.
 • Kožené sedačky můžete vyčistit směsí z lihu a vaječného žloutku. Směs rozetřete po nábytku a sedací soupravě, nechte zaschnout, a nakonec rozleštěte suchým hadříkem. Stejně tak můžete vyčistit i kožené sedačky v autě.
 • Při umývání oken oceníte použití novin nebo papírů, který dokáže okna krásně dočistit. Před použitím novin však okna umyjte vodou, do které přidáte pár lžic vanilkového pudinku. Vaše okna budou jako nové a vyčistíte nejen šmouhy, ale také nepříjemné skvrny od hmyzu.
 • V koupelně oceníte pomoc kuchyňské soli. Přidejte do vody sůl a ocet a umyjte s ní umyvadlo, vanu a klidně i toaletu. Nezapomeňte ani na vodovodní baterii. Tato směs vás totiž skvěle zbaví vodního kamene a usazenin. Místo soli můžete použít jedlou sodu a přidat lžíci podmáslí.
 • Pro krásné a voňavé závěsy, záclony a popřípadě také přehozy, dečky nebo ubrusy namočte tyto textilie na noc do teplé vody, kam přidáte pár plátků citrónu. Druhý den dejte prádlo do pračky a plátky citrónu do pračky vložte také. Vaše prádlo bude jako nové, a navíc bude velmi krásně vonět.
 • Při čištění sporáku, plotýnek nebo při umývání připečených plechů často oceníte pomoc drátěnky. Pokud ji zrovna nemáte po ruce, můžete použít zmačkaný alobal, který funguje stejně dobře.

Máte další osvědčené rady, které vám ulehčují úklid?

Michaela Michalíková

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook