Geloren - kloubní výživa pro psy

Tři životopisné snímky, které musíte vidět!

1.4.2015
Foto: Film Europe

Někdy ty nejsilnější, nejdramatičtější a nejdojemnější příběhy nevycházejí z pera spisovatelů, ale jejich autorem je sám život. Pojďte se společně s námi podívat na životopisné filmy, jež zachycují osud tří zajímavých osobností – francouzské spisovatelky Violette Leducové, britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga a americké spisovatelky Cheryl Strayedové.

Violette                                  

Náš první tip je určen francouzskému snímku Violette, v němž hlavní hrdinku, odvážnou a emancipovanou spisovatelku Violette Leducovou ztvárnila charismatická Emmanuelle Devosová. Její velmi upřímné a otevřené ztvárnění této francouzské autorky neuniklo ani kritikům, díky čemuž film získal i několik ocenění. Příběh silné ženy, jejíž tvorba byla ve své době průkopnická a pro mnohé i šokující, zaujme každého obdivovatele osobností, které si šly za svými sny.

Anotace:

Violette Leducová se narodila na počátku minulého století jako nemanželské dítě. Dívka, která celé dětství trpěla nízkým sebevědomím, se utíkala do světa literatury, který jí skýtal jistou útěchu a možnost seberealizace. V poválečném Saint-Germaindes-Prés potkává Violette Simone de Beauviorovou, slavnou spisovatelku a feministickou ikonu, ke které Violette zahoří, žel, neopětovanou láskou. Nicméně díky Simone a podpoře Maurice Sachse se z nemilované a přehlížené dívky stává uznávaná a obdivovaná spisovatelka, jež ovlivnila další generace autorů. Violettina autobiografie La Bâtarde (1964) se pak stala doslova bestsellerem. (Film Europe)

V kinech: od 26. února 2015

Hrají: Emmanuelle Devos, Sandrine Kiberlain, Olivier Gourmet, Catherine Hiegel a další…

 

Teorie všeho

Snímek Teorie všeho není jen životopisným dramatem zachycujícím osud známého popularizátora fyzika Stephena Hawkinga a jeho první manželky Jane, ale hlavně romancí o dvou lidech, jež se rozhodli využít čas, který jim byl vymezen. O kvalitě tohoto filmu vypovídá hned pět oscarových nominací, z nichž jednu, cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli, proměnil Eddie Redmyne ve vítězství.

Foto: CinemArt

Foto: CinemArt

Anotace:

Teorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Díky citlivé režii držitele Oscara Jamese Marshe a fantasticky přesným výkonům Eddieho Redmynea a Felicity Jones se budete moci přesvědčit o tom, že zázraky se dějí i vědcům, kteří na ně nevěří.

Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho „nešikovných“ škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít.

Podle režiséra Jamese Marshe si Teorii všeho naplno vychutnají nejen fanoušci Stephena Hawkinga a jeho díla, ale také milovníci silných romantických příběhů. „Náš film je stejně tak o lásce k fyzikálním zákonům, jako o fyzikálních zákonech lásky,“ říká Marsh. „Ti dva dostali do vínku dva roky. Jak se z nich stalo deset let a pak dvacet let, dostával jejich vztah úplně novou formu. V tomhle je tenhle milostný příběh bezprecedentní,“ dodává scenárista Anthony McCarthen. (CinemArt)

V kinech: od 26. února 2015

Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson a další…

 

Divočina

Co uděláte, pokud se vám zhroutí celý svět? Hodíte si batoh na záda a vydáte se na nejdelší pouť svého života. Tak to alespoň udělala Cheryl Strayedová. Jestliže milujete snímky o hledání sebe sama a smyslu života, jistě vás příběh této životem zkoušené, odvážné a nespoutané ženy uchvátí. A možná i inspiruje.

Foto: CinemArt

Foto: CinemArt

Anotace:

Každý z nás má chvíle, kdy se cítí mizerně, má všeho plné zuby a všechno se kolem něj hroutí. Cheryl (Reese Witherspoon), hlavní hrdinka filmu Divočina, se takto cítí už delší dobu. Po smrti matky a krachu manželství si myslí, že už přišla o všechno. Do života jí navíc vstoupí i drogy a náhodné známosti na jednu noc. A když už má pocit, že nemá co ztratit, udělá nejimpulzivnější rozhodnutí svého života. S nulovou zkušeností s divokou přírodou a s obludně těžkým batohem, poháněná zbylou vůlí, rozhodne se úplně sama zdolat 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu pojmenovanou PCT – Pacific Crest Trail. Jde o nejdelší, nejtěžší a nejdivočejší stezku v celé Americe, cesta vede od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Cheryl cítí, že když v této zkoušce dokáže obstát a překoná všechny překážky, bude na konci této cesty stát znovu pevně na vlastních nohách.

Zatím ale zdaleka netuší, co na ni na této pouti čeká… Vyrazí na trasu hodně nepřipravená a mnohokrát se dostane na dno svých sil. Od začátku přemáhá chuť ten bláznivý podnik vzdát. Batoh jí do krve sedře záda, část cesty projde jen s jednou botou, nevyhne se setkání s chřestýši a medvědy, překonává zničující vedra i sněhové závěje. Prožije odhodlání, hněv, beznaděj, vyčerpání, osamělost a na konci své pouti znovuobjeví vlastní sílu, radost, odvahu a krásu.

Scénář k filmu vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy Cheryl Strayedové a jeho sepsání se ujal slavný anglický spisovatel a scenárista Nick Hornby. I díky němu vzniklo humorem okořeněné vyprávění o odvaze mladé ženy, která si tvrdohlavě razí cestu ke zvolenému a hodně vzdálenému cíli. Cheryl Strayedová na svou pouť dodnes vzpomíná: „Byl to obrovsky fyzicky náročný počin zdolat PCT během 94 dnů. Ale byla to pro mě také duchovní cesta. Vydala jsem se na tuto trasu v době, kdy jsem se cítila ztracená a zoufalá, kdy jsem se ocitla v mrtvém bodě. Tato cesta mě v mnoha ohledech naučila, jak doslova dát jednu nohu před druhou.” (CinemArt)

V kinech: od 5. března 2015

Hrají: Reese Witherspoon, Laura Dern, Thomas Sadoski, Michiel Huisman a další…

 

Máte rádi životopisné filmy? Který je váš nejoblíbenější? Zaujaly vás naše kinotipy natolik, že jste se některý z nich rozhodli zhlédnout?

Eva Korytářová

 

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook