Geloren - kloubní výživa pro psy

Skoncujte s vodním kamenem

3.8.2015
Foto: 123rf.com

Požehnaná to domácnost, ve které není vidu ani slechu po vodním kameni. Jenže vodní kámen nemají doma jen lidé v pohádkách. V realitě velmi záleží na tvrdosti vody, které se vám dostává z vodovodních kohoutků. Nejenže je vodní kámen nevzhledný, ještě k tomu vytváří usazeniny… Jediným možným preventivním opatřením, jak předejít pohromám s vodním kamenem, je změkčování vody. Pokud nebudete měkčit, zbývá už jen odstraňování vodního kamene svépomocí. Ale nezoufejte, pokud zvolíte správný postup při jeho odstranění, nebude to takový problém.

Jak na vodní kámen podomácku

Pokud si vodním kamenem nenecháte zanést a zdevastovat veškerou sanitu i spotřebiče, poradíte si s ním v začátcích sama. K nejúčinnějším zbraním v boji s vodním kamenem patří ocet, jedlá soda a kyselina citrónová. Pozor však na povrchy, které jsou pochromované, např. vodovodní baterie. Těm může soda a kyselina citrónová ublížit. A ušetřené peníze „za domácí řešení“ pak můžete rovnou investovat do nového vybavení.

Výbava kuchyně

Nejdou-li vám usazeniny odstranit při mytí saponátem, vyzkoušejte obyčejnou jedlou sodu. Roztok vyrobíte tak, že v nějakém starším hrnci zahřejete vodu se sodou asi na 60 °C a aplikujete na postižené kusy. Poté, co necháte roztok působit zhruba 20 minut, nádobí opláchněte čistou vodou.

Aby kávička byla zase dobrá

Pokud máte vodním kamenem zanesený i kávovar, zbavíte se ho nejsnadněji tak, že přístroj pustíte naprázdno (bez kávy) a necháte jím projít vodu s citronem nebo octem. Po pročištění kávovar pusťte ještě 3x jen s čistou vodou. Několikrát vypláchněte studenou vodou i nádobu na vodu.

Usazeniny v rychlovarné konvici

Vodní kámen z rychlovarné konvice odstraníte vodou a octem, míchejte v poměru 1:1 a nechte projít varem. Poté konvici vyplachujte vodou, dokud nezmizí odér z octa. Máte-li konvici zanesenou vodním kamenem opravdu hodně, naplňte ji do ¼ octem, nechte „šumět“ asi hodinu. Pak konvici dolijte čistou vodou, svařte a hned vodu z konvice vylijte. Nakonec zase několikrát propláchněte vodou.

Toaleta

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Vlivem častého splachování se toaletní mísa zanáší vodním kamenem. Usazování nejlépe předejdete pravidelným čistěním, alespoň dvakrát do týdne. Vodní kámen odstraníme i octem nebo citrónovou šťávou. Do mísy nalijte dva šálky octa či citrónové šťávy, nechte působit přes noc a pak mísu jen omyjte. Potřebujete-li super účinek, přidejte i několik lžiček jedlé sody, ta zbaví wc zápachu. V případě, že tento postup nepomůže, vyčistěte zanesenou mísu roztokem kyseliny citrónové a po chvíli vydrhněte. Preventivně vyzkoušejte na čištění toaletní mísy tabletu na čištění zubní protézy, kterou necháte působit přes noc.

Koupelna

Vodní kámen, kam se podíváte! Vodovodní baterie, vany, sprchy, obklady… Nejlépe se vodního kamene zbavíte roztokem vody a octa. Přidáte-li do tohoto roztoku i citrónovou šťávu, zneutralizujete tak octový zápach. Roztokem potřete zaneřáděná místa a nechejte ho zhruba 15 minut působit. Pak stačí jen setřít a naleštit.

Pryč s kamenem z praček a myček

Máte-li doma tvrdou vodu, nejvíce to asi odnáší vaše pračky a myčky nádobí, protože vodní kámen se usazuje v potrubí a omezuje průchodnost. To má za následek nejen snížený výkon spotřebiče, ale i zvýšenou spotřebu elektřiny. Proto používejte prostředky určené ke změkčování vody. Pokud vaše pračka potřebuje okamžitou první pomoc, nalijte rovnou do bubnu pračky litr octa a zapněte ji na program s 90 °C, postup případně opakujte.

Markéta Jargusová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook