Geloren - kloubní výživa pro psy

Rychlá pomoc pro kuřáky – vhodné potraviny a vitamíny

15.2.2016
Foto: 123rf.com

Je všeobecně známo, že kouření nemá příznivý vliv na naše tělo a organismus, přesto je mezi námi pořád spousta kuřáků. Pojďte se s námi podívat, jak snížit riziko negativních vlivů kouření a jaké potraviny by měli kuřáci zařadit do svého jídelníčku.

Čím kouření škodí

Kouřením do těla vpravujete velké množství karcinogenních látek. Ty vznikají spalováním tabáků a výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny plic. Mimo jiné kouření urychluje degenerativní procesy v našem organismu. Kouření se pak projevuje jak zevnitř, tak i vně našeho těla. Například zažloutlými zuby, nehty i větší tvorbou vrásek.

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku

Pokud je člověk zarytý kuřák a nemá v plánu s kouřením přestat, měl by se alespoň pomocí stravy snažit do těla dostat potřebné vitamíny. Důležitá je čerstvá zelenina, ovoce, čaje, které obsahují antioxidanty, a také sladkovodní řasy. Velkými pomocníky jsou i česnek a cibule. Nezapomínejte však ani na zázvor, brusinky a pšeničné klíčky.

Další důležité potraviny

  • Brokolice

Tato zelená potravina je důležitým pomocníkem pro přísun vitamínů. Obsahuje vitamín C a také vitamín B5. Díky brokolici můžete snížit obsah nikotinu v organismu.

  • Pomeranče

Všechny citrusové plody jsou vhodné a bohaté na vitamín C. Pomeranč pak dokáže mimo jiné urychlit váš metabolismus a také snížit stres.

  • Mrkvová šťáva

Šťáva z mrkve je výborným pomocníkem pro vaši pokožku. Brání poškozování kůže a prokazatelně odbourává nikotin z těla. Mimo jiné je mrkev bohatá na vitamíny A, B, C a K.

  • Špenát

Další zdravá zelenina je špenát. Patří dokonce mezi nejzdravější zelené potraviny. Obsahuje velké množství vitamínů a potřebné kyseliny listové.

  • Voda

Je všeobecně známo, že kouření dehydratuje tělo. Obyčejná voda vám tak pomůže vyloučit škodlivý nikotin a dokonce vám může pomoci i v případě, že chcete s kouřením přestat.

  • Acai

Toto ovoce obsahuje velké množství antioxidantů, a je tedy velmi účinným pomocníkem v boji s negativními následky kouření.

Kouření a vitamíny

Nejdůležitější vitamín, který by měli kouřící lidé doplňovat, je vitamín C. Tento vitamín totiž zabraňuje buněčné oxidaci. Jedna cigareta dokáže v těle zničit celou denní dávku vitamínu C, je tedy vhodné doplnit jej buď v potravinách, nebo v doplňcích výživy.

Potraviny s vitamínem C

Citrusy

Foto: 123rf.com

Nejvíce tohoto vitamínu obsahují citrusové plody, dále zelená i červená paprika, rajčata, květák nebo brokolice. Mezi vhodné ovoce pak patří kiwi, pomeranč, jahody, černý rybíz nebo mango. Vhodný je i pomerančový a grapefruitový džus. Významným zdrojem vitamínu C je ale také zelí.

Další pomocníci

Riziko rakoviny pak výrazně snižují kartoneidy. Tyto látky obsahují beta karoten a nejvíce se vyskytují například v mrkvi, špenátu a v rajčatech. Nejvyšší obsah beta karotenu pak najdete v kustovnici čínské neboli goji. Beta karoten je důležité doplnit z přírodních zdrojů, ten z potravinových doplňků může v těle působit toxicky.

Jak přestat kouřit

Kouření škodí zdraví a mnozí by chtěli přestat, ale nevědí jak. Nejdůležitější je vůle, díky které vydržíte a opravdu – klidně i pomalu – přestanete kouřit. Mezi hlavní pomocníky patří i nikotinové náplasti a žvýkačky, které kuřákovi umožňují zvykat si na menší a menší přísun nikotinu. Mimo jiné můžete navštívit odborníka, který vám s odstraněním tohoto zlozvyku pomůže.

Máte problémy s kouřením? Už jste zkoušeli přestat?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook