Geloren - kloubní výživa pro psy

Rady a tipy, jak ušetřit při nákupu potravin

28.8.2017
Foto: 123rf.com

Zkoušeli jste si někdy spočítat náklady ve vaší domácnosti? Většina lidí při počítání toho, kolik za co utrácí, zjistí, že největší část výplaty putuje za bydlení a druhá největší za jídlo. Přitom stačí jen naučit se nakupovat a chytře vařit. Inspirujte se ověřenými radami a ušetřené peníze si užijte s rodinou.

Slevy ano, ale…

Slevové letáky, kupóny a další slevové akce jsou někdy velmi zajímavé a lákavé. Nenechte se však zmást a nenakupujte zlevněné zboží ve zbytečně velkém množství. Většina akcí se neustále opakuje a je zbytečné uchovávat potraviny zbytečně dlouho. Například maso by mělo být v mrazáku nejdéle měsíc, poté jeho kvalita klesá.

Hotovky a polotovary

V obchodě se vyhněte polotovarům a hotovým pokrmům. Tyto hotovky a polotovary jsou většinou dražší, a navíc obsahují velké množství nezdravých éček a škodlivých konzervantů. Raději se zajímejte o to, co vařily v minulosti vaše babičky a maminky. Inspirujte se starými recepty a rodinnými kuchařkami. Uvidíte, že vařit se dá chutně, a přitom velmi levně.

Nákup dle sezóny

Snažte se vždy nakupovat podle sezóny. Do receptů volte sezónní ovoce a zeleninu. Nevyhýbejte se bezmasým jídlům, polévkám a pomazánkám. Maso si dopřejte například třikrát týdně, ale v omezeném množství.

Jaké kupovat maso

Místo hovězího a červeného masa volte raději drůbež. Kuřecí a krůtí maso je levnější, a navíc ušetříte energii při jeho přípravě. Pokud můžete, vždy kupujte celé kuře. Kuřecí prsa jsou mnohem dražší a na rozdíl od nich můžete z celého kuřete uvařit vývar, popřípadě ze zbytků masa od kosti udělat rizoto.

Nakupujte se seznamem

Mnohem lépe se vám bude nakupovat, pokud si vytvoříte nákupní seznam. Napište si něco jako týdenní menu nebo jídelníček, sepište suroviny, které na tato jídla potřebujete a podle toho nakupte. Nekoupíte tak nic navíc a ušetříte.

Domácí stravování

Pokud máte možnost, tak si vždy vezměte oběd z domu s sebou. Nemusíte chodit do kantýny ani do drahých restaurací. Stejně tak připravte dětem svačiny do školy. Pokud jedete na výlet nebo někam autem, připravte si doma bagetu a uvidíte, že vám bude chutnat mnohem víc než předražená bageta z benziny.

Zpracujte všechno

Nevyhazujte staré pečivo. Z části pečiva můžete udělat strouhanku a pokud pečivo není ještě moc tvrdé, můžete ho použít na topinky nebo na krutonky do polévky. Starší pečivo se také skvěle hodí do nádivky.

Další tipy

  • Nemusíte kupovat drahé ovocné jogurty, stačí, když si koupíte kvalitní bílý jogurt a do něj přidáte čerstvé ovoce, lžičku marmelády nebo med.
  • Nekupujte ani balenou vodu, voda z kohoutku je stejně kvalitní jako ta balená. Pokud vám nechutná, zkuste do ní přidat plátek citronu, pomeranče nebo lístky máty.
  • Nezapomeňte na to, že nejdražší zboží má v obchodě zákazník v úrovni očí. Nejlevnější potraviny jsou pak téměř u země.

Daří se vám šetřit? Nakupujete také chytře?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook