Geloren - kloubní výživa pro psy

Rady a tipy, jak skutečně ušetřit: Díl čtvrtý – šetříme plynem

11.5.2015
Foto: 123rf.com

Zemní plyn u nás odebírá asi 2,65 milionů domácností, které na plynu vaří, ohřívají jeho prostřednictvím vodu nebo jím topí. Pokud mezi ně patříte i vy, jistě vás zajímá, jak na plynu ušetřit. Přinášíme vám opět rady a tipy, jak ušetřit, a doufáme, že se vám bude tento článek líbit stejně jako ty předchozí.

V posledních letech dochází k neustálému zvyšování cen energií a plyn není výjimkou. Jestliže plynem topíte, ohříváte vodu nebo vaříte, jistě několik rad, jak ušetřit, přivítáte, aby vám nebylo horko jen při pohledu na složenky. Ušetřit na spotřebě plynu přitom můžete hned několika způsoby.

Starý kotel vyměňte za nový

I když je to poměrně nákladná záležitost, určitě se vyplatí. Oproti starému kotli můžete ušetřit až 30 % spotřeby plynu. Zároveň je také nový kotel plný různých vychytávek a rozhodně je bezpečnější než ten starý.

Termostat a termostatické hlavice na radiátorech jsou nutností

Moderní prostorový termostat a termostatické hlavice jsou velice výhodnou investicí. Na termostatu si můžete snadno nastavit čas, kdy se má snížit a kdy zvýšit teplota podle příchodů a odchodů z práce a zároveň také v noci. Bez námahy tak ušetříte za zbytečné vytápění.

Výkon topných těles lze zvýšit několika způsoby:

 • Nesušte prádlo položením na topná tělesa.
 • Nezakrývejte topná tělesa záclonami a závěsy.
 • Mějte na paměti, že nábytek postavený před topná tělesa sebere až 10 % energie.
 • Topnou soustavu pravidelně odvzdušňujte.
 • Všude tam, kde v domě prochází potrubí chladným prostředím, trubky izolujte, aby nedocházelo k úniku tepla.

Efektivně větrejte

Častým místem pro únik tepla jsou okna a dveře. Pokud máte okna stará a nemáte finance na jejich výměnu, investujte do jejich utěsnění. Nevětrejte dlouhodobě mikroventilací, ale krátce a intenzivně. Rozmyslete si, zda musíte doma chodit bosi a v krátkých rukávech a topit kvůli tomu na 25 °C. Raději se trochu přioblečte a teplotu snižte. Myslete ekologicky a vytápějte také tak. Podle odborníků je ideální teplota v ložnici mezi 17 a 20 °C, v obývacím a dětském pokoji 20 – 22 °C, v kuchyni 18 – 20 °C, v chodbě 15 – 19 °C a v koupelně si můžete dopřát až 24 °C. Pokud odcházíte na delší dobu z bytu, snižte teplotu na 17 °C. V místnostech, které nevyužíváte, mějte nastavenou velmi nízkou teplotu – jen proto, aby se tam nedržela vlhkost.

Ekonomické vaření šetří také

Foto: 123rf.com

Vaříte-li na plynu, můžete i zde ušetřit několika úspornými opatřeními nemalé peníze. Elektrická varná konvice je dnes již takřka samozřejmostí a díky tomuto vynálezu můžeme ušetřit na plynu další peníze. Tatam je doba, kdy se voda na čaj či kávu ohřívala v kastrůlku na sporáku nebo ve známé pískající konvičce. Navíc si v rychlovarné konvici mnohem rychleji, a tím pádem i levněji, uvaříte vodu, kterou poté můžete použít na vaření. Při vaření používejte pokličky. Vítaným pomocníkem je i papiňák. U vaření stačí trochu popřemýšlet, a rázem svou spotřebu můžete snížit až o 50 %.

Ušetřit můžete i jiným dodavatelem plynu

Změnou dodavatele můžete ušetřit až tisíce korun ročně. Jak? Můžete třeba porovnat různé cenové nabídky a vybrat si tu nejvýhodnější. Na internetu je mnoho online kalkulaček, které vám spočítají možnou úsporu a nabídnou příhodného dodavatele.

Co vůbec tvoří ceny plynu?

Všichni ji platíme, ale v podstatě ani nevíme, co přesně obnáší… O čem je řeč? O ceně za plyn a položkách, ze kterých se skládá. Zjednodušeně lze vyúčtování za zemní plyn rozdělit na platbu za spotřebu (odvíjí se od počtu spotřebovaných MWh energie), měsíční paušál (paušál za tarif) a daně (DPH).

Tyto poplatky platíte ve skutečnosti dvěma různým poskytovatelům:

 • dodavateli platíte za dodanou energii (komoditu)
 • distributorovi platíte za správu sítě (vč. plynoměrů atp.)

Veškeré tyto údaje mohou být na jednom vyúčtování, a proto je faktura za plyn poměrně složitá a plná tabulek a pro laika nesrozumitelných plateb. Navíc je poměrně složitý i převod m3 na MWh (jednoduchý převod je 1 m3 = 10, 55 kWh), ale ve skutečnosti je výpočet složitější. Zatímco na trhu dodavatelů je velká konkurence, distributor je pouze jeden, a proto jsou jejich poplatky regulovány Energetickým regulačním úřadem. Poplatky pro distributora tvoří asi 24 % z celkové ceny.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Ceníky plynu největších poskytovatelů pro rok 2015:

 • ON Energie – tarif Standard plyn – 0,866 Kč/kWh
 • Pražská plynárenská – tarif Plyn – 0,954 Kč/kWh
 • ČEZ Prodej – tarif Comfort – 0,973 Kč/kWh
 • Centropol Energy – tarif Optimum – 0,984 Kč/kWh
 • Bohemia Energy – tarif Garance – 1,009 Kč/kWh
 • RWE Energy – tarif Standard – 1,036 Kč/kWh

Ušetřit na plynu nakonec nemusí být tak velký problém, jak by se mohlo zdát. Stačí trochu poupravit některé zvyky, a přijatelnější vyúčtování přijde co nevidět.

S šetřením ještě nekončíme, a tak se v příštím díle můžete těšit na velmi oblíbené téma – jídlo! Jak na něm ušetřit, aniž bychom ubírali na kvalitě?

Martina Mádlová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook