Geloren - kloubní výživa pro psy

První pomoc: Jak ošetřit spáleniny od slunce?

21.7.2017
Foto: 123rf.com

Letní prázdniny jsou v plném proudu a spolu s nimi i čas slunění. Někdy to však na sluníčku trochu přeženeme, a pak se nestačíme divit. Jak se popasovat se spáleninami od slunce co nejlépe?

Horké počasí, sklenka něčeho dobrého a nádherný výhled na vodní plochu člověka uchvátí natolik, že zapomene na veškerou péči, o kterou si naše kůže při pobytu na slunci říká. Koho by také bavilo každou hodinu odbíhat od dobrého jídla i společnosti, aby se namazal krémem s ochranným faktorem?

Sluneční spáleniny jsou o to zákeřnější, že na přímém slunci jsou jen málo patrné. A když ve stínu zpozorujete nebezpečně zarudlou kůži, bývá už pozdě.

Mimo jiné se s nadbytečným pobytem na slunci a slunečními spáleninami pojí:

  • zarudlá a horká kůže (v některých případech doprovázená loupáním či puchýři)
  • dehydratace
  • nevolnost
  • horečka
  • nespavost
  • úpal a úžeh

Když už je ale nadělení na světě, přinášíme vám několik tipů, jak se svého nepříjemného společníka zbavit:

Aloe Vera

Aloe Vera můžete zakoupit v lékárně ve formě gelu, případně gel získáte vymačkáním šťávy z jeho listů. Aloe Vera je velmi dobře známé pro své ochlazující, zklidňující a regenerační účinky. Jeho výhodou je, že ho na spáleniny můžete nanášet tak často, jak bude potřeba, aniž by vás doprovázely jakékoliv nežádoucí účinky.

Ocet

Pokud se chcete spálenin zbavit opravdu rychle, natřete je octem – vinným či jablečným. Sice nebudete vonět jako po fialkách, ale výsledky uvidíte velmi brzy. Mimo jiné – nebudete přitahovat nepříjemný bodavý hmyz. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, nezapomeňte ocet smíchat se stejným množstvím vody.

Kokosový olej

Kokosový olej můžete použít jako ochranu proti slunečním spáleninám, stejně tak k jejich léčení. Je krásně výživný a (oproti předchozímu typu) budete krásně vonět.

Ovesná kaše

Rozmixované ovesné vločky s vodou aplikujte na spálená místa a nechte působit. Ovesné vločky v sobě ukrývají mnoho vitamínů, které jsou velmi prospěšné pro regeneraci buněk. Jen nezapomeňte, že vločky při uschnutí začnou opadávat, případně směs bude stékat, bude-li příliš řídká. Proto doporučujeme, abyste pod sebe umístila ručník.

Zelený čaj (ve formě zábalu)

Namočte látku do studeného zeleného čaje a přiložte na spáleninu. Případně sáček zeleného čaje namočte do studené vody a přiložte na postižené místo.

Další tipy:

  • vaječné bílky
  • voda a prášek na pečení

Nezapomeňte, že zvýšený pobyt na slunci a sluneční spáleniny zvyšují riziko vzniku melanomu. Proto alespoň jednou ročně navštivte svého dermatologa, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.

Kateřina Umová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook