Geloren - kloubní výživa pro psy

Podzimní deprese – jak s ní bojovat?

8.11.2015
Foto: 123rf.com

Léto už je definitivně za námi. Přichází čas krátkých, tmavých dnů, nepříznivého počasí, končících dovolených a s tím spojených podzimních depresí, které trápí čím dál více lidí. Nezaměňujte ovšem tuto sezónní depresi s klasickou depresí, která je stavem vážnějšího charakteru, poruchou psychického naladění, a patří do rukou odborníka!

Příznaky podzimní deprese

Smutek, skleslost, špatná nálada, celková únava, přecitlivělost, návaly pesimismu., negativní myšlenky, pocity beznaděje. To všechno souvisí se změnou biorytmů a nedostatkem slunečních paprsků – tak charakteristického pro podzim. Právě ze Slunce totiž člověk získává energii a pozitivní náladu, starosti háže za hlavu. Nejkritičtějším měsícem je říjen, kdy se naše tělo musí vyrovnat nejen s pošmourným počasím, ale i se změnou letního času na zimní. Jak se bránit?

Světlo, světlo, světlo

Člověk ke svému životu potřebuje světlo. Nahraďte tedy alespoň částečně sluneční paprsky světlem umělým – pořiďte si pořádné žárovky a hodně sviťte. Zvýšená hladina světla snižuje spánkový hormon, a odbourává tak únavu a ospalost. Vyzkoušet můžete i tzv. fototerapii, což je léčba světlem pod lékařským dohledem.

Zázračná aromaterapie

Vyzkoušejte aromaterapii! Vůně dokáže zázraky. Používejte přírodní oleje, ve kterých se nachází léčivá síla rostlin. Proti depresi vyzkoušejte borovici, bergamot, heřmánek, grapefruit, jasmín, mateřídoušku, růži či santalové dřevo. Vůni můžete buď inhalovat (stačí pár kapek oleje nakapat do aromalampy), nebo vmasírovat do kůže, případně lze olej nakapat do koupele a vytvořit si tak voňavou lázeň.

Vitaminy

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Podzim je obdobím různých chřipek, nachlazení, prochladnutí, proto bychom měli zvýšit přísun vitamínů přidáním ovoce a zeleniny. Dbejte hlavně na dostatek vitamínu C, který je silný antioxidant, a vitamínu D, který působí antidepresivně. Nejbohatšími zdroji vitamínu C jsou šípek, rakytník, kiwi, papája, čený rybíz, brokolice, zelí či červená paprika. Nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D je sluneční záření, kterého v podzimním čase není mnoho. Proto musíme „déčko“ doplňovat jinak. Najdeme ho v tučných mořských rybách (losos, makrela, tuňák, sardinky), v houbách či vaječném žloutku.

Inspiraci, jak využívat šípek, můžete nalézt zde: http://kralovstvizen.cz/sipky-vitaminovy-poklad/

Pečujte o sebe!

I když máte špatnou náladu, nerezignujte na svůj vzhled. Vynahraďte si na sebe čas a udělejte si radost třeba horkou vanou nebo relaxační masáží. Nepodceňujte ani barvy, nehalte se do smutných tónů, volte naopak pestrobarevné oblečení. Barvami obklopte i prostor, ve kterém se nejčastěji vyskytujete. Uvidíte, že se budete cítit lépe.

Nebuďte sami

Neuzavírejte se do samoty, která by jenom prohloubila vaši sebelítost a splíny. Naopak vyhledávejte přítomnost svých přátel, kteří vám zvednou náladu. Zpříjemněte si dlouhé večery a zajděte si na víno, do divadla, do kina či na výstavu.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Buďte aktivní!

I když se vám nechce, pokuste se přinutit k nějakým sportovním činnostem. Uvolňují se při nich totiž hormony štěstí, tzv. endorfiny, které zahání bolest a navozují dobrou náladu. Pravidelným pohybem nejen zmirníte projevy podzimní deprese, ale dokonce zabráníte jejich návratu. Pouhých dvacet minut denně přispívá k lepší psychické kondici.

Ticho neléčí

Pusťte si svou oblíbenou hudbu. Bylo dokázáno, že hudba pomáhá zlepšovat náladu a dodává potřebnou energii. Pokud překonáváte těžké životní období, pusťte si svou oblíbenou píseň.

A především – myslete pozitivně! Nedejte šanci negativním myšlenkám, vše snadněji zvládnete s úsměvem a dobrou náladou.

A co Vy? Také Vás přepadly podzimní chmury? Co Vám na ně spolehlivě zabere? Podělte se s námi.

Šárka Nádeníčková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook