Geloren - kloubní výživa pro psy

Pět jednoduchých způsobů, jak se zbavit stresu

25.9.2016
Foto: 123rf.com

Stres má v našich životech místo téměř nepostradatelné. Obvykle se dostaví, když ho potřebujeme ze všeho nejméně. Jak se zbavit nervózního popocházení po místnosti a naučit se stres zvládat mnohem efektivněji?

Každý den kolem nás krouží nespočet rizikových situací. Máte rozdělaný projekt do školy či do práce a odejde vám počítač. Máte důležitou prezentaci a nedej bože se někomu z rodiny stane úraz, který je nutné okamžitě řešit. Případně vás znepokojí zapomenutá či odcizená peněženka.

Tyto situace jsou bezesporu velmi náročné. Naše reakce pak bývá velmi napjatá a podrážděná. Kdykoliv na nás někdo promluví, je špatně. My jsme přeci ve stresu! Teď nám jde úplně o všechno! Copak to ten dotyčný nevidí?

Pokud tyto situace zažíváte pravidelně, ač v různé intenzitě, je to pro vás jistě velmi vyčerpávající. Proto si ukážeme několik snadných způsobů, jak stres zmírnit, případně se ho zbavit během několika minut.

Zpívejte si

Zpěv je jedna z činností, kterou drtivá většina lidí považuje za příjemnou. Zpěvem oslavujeme úspěchy a dělá nám radost. Proč ho tedy nevyužít i v boji proti stresu? Nemusíte oplývat hlasem Lucie Bílé, abyste si pustila rádio na plné pecky a své pocity dostala ven. Těm stydlivějším doporučujeme i jen lehké pobrukování. Uvidíte, že se zbavíte části vnitřního napětí a budete se cítit mnohem lépe.

Obstarejte si čtyřnohého kamaráda

Ať už se jedná o křečka, psa, nebo králíka – hlazení zvířecí srsti má prokazatelné antistresové účinky. Zvířata mají navíc skvělý dar. Jsou nám vděčná za jakoukoliv pozornost a péči, jakou jim věnujeme. A za to to přeci stojí, nebo ne?

Žvýkejte

Žvýkačku si pravděpodobně spojíte s reklamou na super svěží dech, a pak také možná s tím, jak jste ji ve škole musela před hodinou vyhazovat do koše. Málo kdo však ví, že žvýkání nás činí klidnějšími, jelikož si veškerý stres vybijeme na nebohém kousku gumy v našich ústech.

Vsaďte na vůni

Aromaterapie je mocná čarodějka. Věděla jste, že použitím toho správného éterického oleje můžete své tělo dokonce uzdravit? Vonné silice působí velmi příznivě i na lidskou psychiku. Proto utíkejte pro aroma lampu a zásobu olejíčků, které dokonale provoní váš byt či dům. Antistresově působí například silice z levandule, jasmínu, citronu nebo růže.

Přidejte trochu pohybu

Krátká procházka dokáže dělat divy. Ideálním místem je procházka po lese, nebo kolem vodních ploch, ale pokud žijete ve městě, nezavrhujte ani pobyt v parku. Můžete pozorovat okolní přírodu, seznamovat se s novými lidmi, nebo si jen sednete na lavičku a budete se zaobírat svými myšlenkovými pochody.

V neposlední řadě je velmi důležité si položit otázku: „Bude na mém problému záležet za rok nebo třeba za pět let?“ Pokud bude vaše odpověď „Ne,“ pak nemá smysl se zbytečně znepokojovat.

Kateřina Umová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook