Geloren - kloubní výživa pro psy

Oteklé nohy? Máme babské rady!

5.6.2015
Foto: 123rf.com

Pro oteklé nohy je typickým obdobím zejména léto a teplé počasí, ovšem objevit se mohou v kterékoliv roční době. V letním horkém počasí začnou otékat nohy mnoha zdravým lidem. Pocity „těžkých nohou“ jsou stále urputnější, bolestivost a otok znepříjemňují den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Jestliže vás trápí otoky nohou dlouhodobě, mohou být i příznakem náběhu na křečové žíly.

I když je většina lidí přesvědčená o opaku, nejsou oteklé nohy problémem jen starších nebo obézních lidí. Velice často na ně trpí ženy těhotné, ale stejně tak mohou nepříjemně otéct nohy komukoliv z nás. Zvláště rizikové je dlouhé cestování v autobuse nebo letadle, kde nemáte prostor na protažení dolních končetin. Nateklým nohám ale můžete ulevit. Jak? Nemusíte se hned uchylovat k chemickým preparátům a lékům proti bolesti. Zkuste některé „babské rady“, které jsou léty prověřené a zaručeně fungují.

Několik obecných rad:

 • Nohám uleví zvýšená poloha a pravidelné kroužení chodidly a pohybování s prsty u nohou.
 • V práci se při přestávkách snažte vždy projít, zkuste např. střídat chůzi na špičkách a patách.
 • Dodržujte pitný režim. Zejména v horkých dnech potřebuje tělo dostatečný přísun tekutin.
 • Pokud možno se vyhýbejte kouření a alkoholu.
 • Úžasné účinky bude mít i masáž chodidel, která uvolní a rozproudí lymfatický systém.

Recepty našich babiček na oteklé nohy:

 1. Foto: 123rf.com

  Foto: 123rf.com

  Na oteklé nohy krásně zabírá mazání z kostivalu. Kostival omyjte, oškrábejte a nakrájejte na kolečka. Vložte do sklenice, zalijte francovkou a uzavřete. Tři týdny nechte odstát nejlépe na okně. Tekutinu poté slijte a máte ideální mazání nejen na oteklé nohy, ale i na bolavé ruce, klouby nebo záda.

 2. Uvařte čočku. Poté slijte vodu do nějaké nádoby a pravidelně ji pijte.
 3. Unavené a oteklé nohy osvěží masáž francovkou nebo koupel ve vodě s citronovou šťávou.
 4. K úlevě oteklým nohám můžete použít také vodu, ve které jste předtím vařila brambory. Nohy se prokrví a otok opadne.
 5. Na oteklé nohy pomáhají také sprchy, a to střídavě teplou a studenou vodou. Střídání teploty nohy krásně prokrví a uleví jim od bolesti.
 6. Bojovat proti oteklým nohám můžete i s použitím bylinek. Pomáhá např. odvar z třezalky, slivoně, kořene pampelišky nebo petržele.

Unavené a oteklé nohy mohou být skutečně nepříjemné. Pokud bolesti začínají být nesnesitelné a nepomáhá žádné cvičení ani masti, je lepší zajít k lékaři. Ten zjistí, zda není problém mnohem hlubší, než se zdá, a doporučí vám také správnou léčbu.

Martina Mádlová

DOPORUČUJEME

7 komentářů

 1. Darina

  1.7.2015 at 14:15

  Otékají mi nohy každé léto. Nemáte někdo spíš návod, jak se toho zbavit na furt? Nedá se třeba jíst víc nějaký ovoce, nebo tak? Někde jsem četla, že fungujou nějaký čaje…

  • Jana.Koukalova

   2.7.2015 at 15:54

   Čaje z bylinek. Opravdu. Ale musí se toho vypít příliš mnoho. A stejně není jistota, že to pomůže, působí to jenom na někoho.

  • Radka Masek

   8.7.2015 at 15:17

   Máte to celý léto, nebo jenom kdyz jsou horka?

 2. Fany

  3.7.2015 at 15:30

  Mám to stejně, nepomáhá nic kromě chlazení.

 3. Alena

  13.7.2015 at 15:48

  Mě to funguje na ty otoky, na křečáky nevim, snad někdo poradí

 4. sharush

  3.11.2015 at 3:31

  na tenhle problém bych doporučila hřejivé mazání od značky Priessnitz. Pomáhá na oteklé nohy, ztuhlé svalstvo, na bolavá záda a namožené svaly. Mají jej např. tady http://www.lekarna.cz/priessnitz-hrejive-mazani-antiflogistic-200ml/

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook