Geloren - kloubní výživa pro psy

Ochraňte potraviny ve spíži před nezvanými návštěvníky a předčasnou zkázou

15.5.2015
Foto: 123rf.com

Znáte to taky? Vaříte dětem kaši, jdete na jisto do spíže pro krupici, kouknete do pytlíku a krupička je samá pavučinka od molů. Přesněji larev zavíječe moučného (druhů zavíječů je však hned několik). Jdete obalovat řízky a ve strouhance jsou taky. Rodina tedy řízky dostane přírodní a vy se můžete dát do úklidu špajzu…

Odkud se jen ti moli berou

Cestičku do naší spíže si nacházejí několika způsoby. Buď si je donesete již s nákupem, nebo k vám prolezou digestoří, ventilací či oknem. A dávají se do všeho – mouky, rýže, máku, strouhanky, ovesných vloček, krupice, koření i ořechů. Taková samička naklade až 200 vajíček a z nich se pak vesele líhnou malí červíci a lebedí si ve vaší spíži a ve vašich potravinách. Tkají si tam jemné pavučinky, hodují a vyměšují. Záhadně se dostanou i do ještě neotevřeného sáčku třeba s piškoty.

Hrrrr na ně!                                                   

  1. Prevence – nakoupené potraviny před uložením zkontrolujte. Sypké potraviny je vhodné nejprve prosít a pak teprve uložit do dobře uzavíratelných dóz.
  2. Pravidelná kontrola spíže vám zaručí přehled o skladovaných potravinách a včas odhalíte jejich případné napadení moly a jejich potomstvem. Pokud zjistíte jejich přítomnost, nemilosrdně se sáčku rýže či mouky zbavte.
  3. Nenakupujte do zásoby – pokud máte doma molí návštěvníky, určitě se vám to nevyplatí. Napadené potraviny budete muset vyhodit, takže peníze byly utraceny zbytečně.

Jak vyhnat mola z domu

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Naše babičky na to šly s bobkovým listem. Dejte do spíže několik lístků, svou vůní by měl moly odradit od nakusování naší potravy. Jste-li kuřačky, trápí vás moli také? V kuřáckém prostředí prý přebývají jen opravdu neradi. Do mouky lze hodit i pár kuliček celého pepře. Zkuste také v blízkosti špajzu rozvěsit čerstvou levaduli.

Odzkoušeno: Do sušených hub se vám nedají, pokud je po sesypání do skleněné dózy prosypete mletým černým pepřem.

Chemické přípravky proti molům ve spíži plné potravin v žádném případě nepoužívejte. Existují i lapače molů, které fungují na bázi feromonů. Ty přitahují molí samečky, a samičky pak už nemají šanci se dále množit.

Nejdůležitější a neúčinnější zbraní je v každém případě čistá spíž a pravidelná kontrola potravin. Jestli se chcete molů zbavit, nic nelitujte a všechny napadené či podezřelé potraviny bez otálení vyhazujte.

Máte vyzkoušenou nějakou další fintu, jak na tyto zákeřníky vyzrát? Podělte se s námi.

Radka Çelik

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook