Geloren - kloubní výživa pro psy

O twerku s tanečnicí Martinou Vytiskovou

28.4.2015

Martino, tančíš odmalička. Jak ses dostala k twerku? 

Ahoj! Na úvod bych chtěla pozdravit všechny milé čtenářky.
Ano, přesně tak, tančím odmalička, a to doslova. Mamka si vždycky dělá legraci, že jsem dřív tancovala, než chodila.

K twerku jsem se dostala úplně jednoduše. Od mé puberty mě svým způsobem doprovází láska k černošské kultuře. I přes to, že jsem se zhruba v 16 rozhodla opustit latinsko-americké tance a dát se spíše na něco tvrdšího (street dance), stejně mě to nejvíce táhlo k dancehallu, vogue, ladies dance… A twerk je přece obrovskou součástí dancehallu!

Můžeš nám přiblížit, co twerk vlastně je a jak vznikl? 

Jak jsem už zmínila, twerk je nejvíce zakomponovaný v tanečním stylu Dancehall, v němž se vrtí boky a tančí se spíše v mírném podřepu. Takže žádná novinka to vlastně není, ba naopak. Mluvíme-li o historii, je řeč zhruba o 80. letech minulého století.

Největší rozmach ale twerk zaznamenal až s dnešním „zadečkovým“ boomem, proto se orientujeme spíš jen na pohyby pánví a dancehall jako takový už jde trochu stranou. Myslím si, že největší vliv na to mají novodobé videoklipy, zejména ze zahraničí, kde je velmi populární tzv. Trap (styl hudby). Jeho rytmus, a většinou i text, totiž dokonale vystihují přesně to, co je v twerku potřeba – zadek, sexappeal, sebevědomí… Proto jsou klipy plné krásných žen, pyšných na své pozadí. Většině se to proště líbí!

Proč by se mu, podle tvého názoru, měly slečny a dámy věnovat? Které svalové partie se při něm nejvíce posilují?

Podle mě je twerk dokonalým nástrojem k získání sebevědomí. Já vím, odpůrcům to připadá absurdní, ale je to tak! Dostávám tolik zpráv od mých kurzistek, kde píšou, jak se cítí líp, jak konečně našly to, v čem se cítí dobře, jak mají větší sebevědomí atd. Velký podíl na úspěchu twerku má i to, že se KONEČNĚ přestalo hledět na to, jestli holka váží 20 kg i s oblečením, nebo má plnější tvary. Plnější tvary jsou tu naopak výhodou. To je přece super, ne?

U twerku se posilují stehenní, hýžďové, bederní a břišní svaly. Pokud se ale vyučuje tak, jak má, a lektor dokáže sestavit pestrou choreografii, věřte, že vás bude bolet „celý člověk“. Pocítíte i svaly, o kterých jste ani netušily, že je máte. Především je to super kardio, a to je to, co mě baví!

Učíš twerk mimo jiné i v pražském studiu Pole Heaven v sále určeném pro Pole Dance (tanec na tyči). Využíváš taneční tyče v některých pozicích? 

Samozřejmě. Jakmile holky zasvětím do základů a vidím, že už si to užívají, zvládly choreografii a jsou ready na vyšší level, snažím se lekce rozšířit. Přidávám nové, obtížnější pohyby a také experimenty. Chci jim ukázat, co všechno je v twerku možné. Nejdůležitější je jen vnímat své tělo a hrát si s ním.

Stala jsi se jednou ze dvou hlavních aktérek projektu Balet versus Twerk v brněnském národním divadle. Popíšeš nám, čeho se tento netradiční projekt týká? 

Tento projekt je reklama pro Národní divadlo Brno. Chtějí tím říct, že balet není nuda, umí být moderní a není jen pro starší generaci. Proto vymýšlejí takto úžasné věci. Jsem moc ráda za oslovení, protože před tímhle projektem opravdu smekám. Nemá vůbec žádnou chybu a celé se to povedlo na jedničku – lidé o tom mluví, sdílí mezi sebou, má to úspěch, je to jedinečné, originální. I přes to, že celou akci pustili do světa už v říjnu, je stále sledovaná. Před pár dny mi dokonce začaly chodit zprávy: „Ahoj Marti, stojím v Brně u Vaňkovky na zastávce a čekám na tramvaj, z nudy se kouknu na reklamní TV a seš tam ty a třeseš prdelkou a tančíš s baletkou, to je skvělý!” Takže ano, náš projekt se dokonce promítá i v centru Brna, to je neuvěřitelně krásný pocit!

Jsi také velmi vyhledávanou tanečnicí. Co považuješ za svůj největší úspěch?

Stále mám dlouhou cestu před sebou a vím, že to jen tak nevzdám a ani neukončím, protože tohle za vrchol nepovažuji. Chci tu být pro vás jako tanečník, co nejdéle to jen půjde. Ale i tak mám za sebou pár úspěchů, na které jsem pyšná!

Natáčení videoklipu s Benem Cristovao a EgemMolly. Ano, přesně ten zadek hned na začátku je můj :-). Mezi další patří vystoupení s vlastní show s DJ na festivalu HipHop kempu 2014, zmíněná reklama Ballet vs Twerk pro NdB, taneční leader modelek pro hair fashion show Goldwell, natáčení videoklipu v Německu s rapperem z Californie pod pseudonymem Young Sixx, živé představení Ballet vs Twerk na předávání cen Diva awards 2014 v Mahenově divadle, natáčení 30denní výzvy twerku a v současnosti natáčení dokumentu o kultuře 21. století.

Na závěr bych samozřejmě chtěla poděkovat všem za podporu, kterou dostávám každý den jakýmkoli způsobem, a Vám za příležitost podělit se o své zážitky s Vašimi čtenáři.
Za příjemný rozhovor také moc děkujeme, Martino. Přejeme mnoho nejen tanečních úspěchů v budoucnu.

 

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook