Geloren - kloubní výživa pro psy

Neobyčejné užití obyčejných věcí – jedlá soda

22.9.2015
Foto: pinterest.com

Jedlá soda je bílý prášek, který dokáže opravdu kouzlit. Pomůže vám v domácnosti, v kuchyni, ale také ve vaší lékárničce i při kosmetickém zkrášlování vás i vašich domácích mazlíčků. Možná jedlou sodu někteří z vás znají jako oblíbenou přísadu při pečení. Ale tato levná a skvěle dostupná surovina toho dokáže mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Užití v domácnosti

Čištění všeho možného

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Vyrobte si kouzelnou pastu z jedlé sody. Stačí jedna lžíce jedlé sody, lžíce kuchyňské soli a lžíce vody. Touto pastou dokonale očistíte kuchyňské prkénko, ledničku, mikrovlnku, hrnky od zaschlé kávy nebo čaje, ale i usazeniny v termosce a mastné skvrny na sporáku nebo hrncích.

Koberec jako nový

I když na trhu existuje velké množství speciálních přípravků na čištění koberce, vyzkoušejte ten nejjednodušší a také nejlevnější. Koberec mírně poprašte jedlou sodou a nechte zhruba 20 minut působit. Poté koberec prostě vyluxujte – bude jako nový!

Dětské čmáranice na zdi

Máte doma kreativní dítě a tak nějak mu ujela ruka a pokreslilo i zdi? Pokud se právě nechystáte malovat, vyzkoušejte trik s jedlou sodou. Na vlhký hadřík dejte špetku jedlé sody a jemně přes pokreslená místa přejeďte. Zeď bude za chvíli bez poskvrnky!

Užití v kuchyni

Změknutí masa

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Pokud máte kus opravdu tuhého masa a bojíte se, že nebude po pečení chutné, zkuste jej zhruba na 4 hodiny naložit do jedlé sody a dát do ledničky. Před vařením nebo pečením pak maso důkladně opláchněte a připravte tak, jak jste zvyklí. Uvidíte, že bude pěkně měkké a šťavnaté.

Opravdu nadýchaná omeleta

Určitě jste už viděli v televizi nebo restauraci, jak vypadá opravdu nadýchaná omeleta. Můžete ji mít také! Stačí, když na každá tři vejce přidáte půl lžičky jedlé sody.

Užití v lékárničce

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Jak na unavené nohy

Máte za sebou náročnou túru nebo výšlap a nejvíce to odnesly vaše nohy? Dopřejte jim lázeň ze čtyř lžic jedlé sody na litr teplé vody. Za chvilku se už budete cítit lépe a navíc tak nohy zbavíte i nepříjemného zápachu.

Ideální proti lupům

Zbavte se lupů tak, že si namočíte vlasy a do kůže na hlavě i do vlasů důkladně vetřete hrst jedlé sody. Pak si vlasy opláchněte a vysušte. Zkuste toto praktikovat alespoň dva až tři týdny. Výsledkem budou měkčí vlasy a vůbec žádné lupy.

Kloktadlo a ústní voda

Díky jedlé sodě se můžete zbavit také zápachu z úst. Soda je velký pomocník i při požití česneku a cibule. Stačí si vykloktat sklenicí vody, do které přidáte 1 lžičku jedlé sody. Tato domácí ústní voda je vhodná i při bolestivých aftech.

Užití na zahradě

Domácí psí šampón

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Pokud máte doma psa, který má neuvěřitelný „talent“ vyválet se ve všem, co mu voní (vám už ovšem méně), použijte jedlou sodu. Vetřete mu do srsti několik hrstí sody a pořádně jej vykartáčujte. Pach zmizí a zůstane jen krásně lesklá a čistá srst.

Deodorant na kočičí toaletu

Jestliže jste milovníkem koček a nechce se vám utrácet za parfémované stelivo do kočičí toalety, zkuste pod obyčejné stelivo nasypat jedlou sodu. Ta nepříjemný pach absorbuje a vy nic neucítíte. Další obměnou je smíchat sodu se stelivem. Efekt zůstává stejný.

Zkoušeli jste jedlou sodu použít ve vaší domácnosti? Jakmile ji vyzkoušíte, nedáte na ni dopustit a alespoň jeden balíček budete mít vždy v záloze!

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook