Geloren - kloubní výživa pro psy

Neobyčejná užití obyčejných věcí – Ocet

7.11.2015
Foto: 123rf.com

Každý z nás doma ocet určitě má, ale jen málokdo ví, jaké existují možnosti jeho použití. Inspirujte se použitím v kuchyni, při vaření, ale také v kosmetice.

V kuchyni

Skvrny od kávy

Vytvořte si speciální pastu a smíchejte stejný díl octa a stejný díl soli. Poté skvrny od kávy i jiných nápojů z porcelánu i dalšího nádobí snadno odstraníte.

Zbavte se mastnoty

Ocet je nejlepším prostředkem, který vám pomůže v boji s mastnotou. Můžete ho použít po smažení při umývání sporáku – stačí do něj namočit houbičku a znečištěnou plochu otřít. Poté ocet smyjte vodou a sporák otřete čistým hadříkem.

Umyjete s ním všechny sklenice

Pomocí octa můžete dokonale vyčistit sklenice od nutely, burákového másla i majonézy. Stačí, když nádobu naplníte teplou vodou a přidáte stejný díl octa a kapku mycího prostředku. Nechte 20 minut působit, zatřepejte sklenicí a vypláchněte studenou vodou. Sklenice budou jako nové.

Při vaření

Aby se vám nezmenšilo maso

Pokud se chystáte dusit hovězí maso, které se při vaření umí pěkně scvrknout, zkuste tomu zabránit. Do hrnce s masem přidejte vodu a k ní pár lžic jablečného octa, maso zůstane stejné jako před vařením.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Vaření vajíček

Věděli jste, že pokud chcete uvařit vajíčka natvrdo a zabránit jejich popraskání, stačí do vody přidat dvě polévkové lžíce octa? Vajíčka nejenže nepopraskají, budou se i lépe loupat!

Pach a skvrny na rukou

Loupali jste cibuli nebo česnek a tato nelibá vůně vám zůstala na rukou i po důkladném umytí mýdlem? Stačí si ruce po práci umýt destilovaným octem a pach bude pryč. Pokud máte na rukou skvrny například od ořechů nebo ovoce, i těch se snadno zbavíte pomocí neředěného bílého octa.

Kosmetické rady

Svěží dech – neustále!

Jak se zbavit zápachu cibule nebo česneku? Stačí, když si připravíte speciální octový roztok. Smíchejte jednu sklenici teplé vody s 2 polévkovými lžícemi jablečného octa. Přidejte 1 lžičku soli a poté si tímto roztokem vykloktejte. A nepříjemný zápach bude pryč.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Jak na krásné vlasy

Na vaše poškozené a suché vlasy bez objemu zázračně zabere speciální octová maska. Stačí smíchat 1 lžičku jablečného octa, 2 polévkové lžíce olivového oleje a 3 vaječné bílky. Tuto směs si naneste do vlasů a na 30 minut nechte působit. Pak si vlasy umyjte běžným způsobem.

Místo antiperspirantu

Je to zvláštní, ale opravdu funguje, když si ráno opláchnete podpaží octem a necháte jej zaschnout. Nejenže nebudete vůbec cítit potem, ale také zabráníte nepříjemným skvrnám, které se na oblečení v oblasti podpaží občas objevují.

Aby lak na nehty déle vydržel

Stačí, když si před lakování nehtů nanesete kapku bílého octa na vatový tamponek. Tím poté přejedete nehty a necháte zaschnout. Následně můžete použít lak, který vám déle vydrží a také se bude více lesknout.

Na co si dát pozor

Nikdy ocet nepoužívejte na šperky s perlami a drahými kameny! V lepším případě byste je pouze zbavili lesku, ale perly se v octě mohou klidně i rozpustit. Nikdy s ním také neleštěte starožitnosti, protože byste mohli snížit jejich hodnotu.

Znáte také nějaký překvapivý způsob použití octa?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook