Geloren - kloubní výživa pro psy

Naučte se zapomínat křivdy a odpouštět

26.3.2017
Foto: 123rf.com

Křivdu lze srovnat s velmi nepříjemnou a bolavou ránou. Člověku ji může způsobit jakákoliv psychická újma. Křivda se totiž převážné většiny lidí dotýká do takové míry, že u nich vyvolává stejně negativní a nepříjemné emoce jako například ošklivá zrada či hořké nepochopení.

Pocit křivdy vám může velmi ošklivě pocuchat nervovou soustavu. Pokud ale budete lépe kontrolovat svoje emoce, budete vůči okolním negativním vlivům mnohem odolnější. Nemůžete přeci dovolit svým emocím, aby si s vámi dělaly, co chtějí. Ve světě číhá nepřeberné množství situací, které ve vás mohou vyvolávat pocit křivdy, a záleží jenom na vás, jak s ním zatočíte.

Pokuste se s tímto pocitem cílevědomě bojovat a zbavte se ho, jak nejrychleji dokážete. Věřte totiž, že se vám pak bude mnohem snadněji žít, jelikož vaše duše bude lehká jako pírko. Křivda a další pocity, které vás zevnitř užírají a nedají vám poklidně žít, vám logicky nic prospěšného nepřinesou a jenom z vás sosají pozitivní energii a sílu. Duševní zdraví máme jenom jedno, a proto by si zasloužilo, abychom se o něj patřičně postarali.

Naučte se odpouštět

První a nejzásadnější pravidlo, díky kterému se vám podaří s křivdou zatočit, je umění odpouštět. Pokud vám kdokoliv jakkoliv ublížil, musíte se nejdřív zamyslet nad tím, proč to udělal. Třeba najdete adekvátní odůvodnění a budete vědět, jak danou situaci řešit. I kdyby se tak ale nestalo, můžete špatný skutek s dobrým pocitem na srdci prominout. Proč si přidělávat vrásky zbytečnou zlostí a hádkami s druhými lidmi? I když jste v právu, ukažte, že jste silnější, a odpusťte i zdánlivě neodpustitelné. Na druhou stranu se sebou nenechte orat – ostatní musí vidět ve vašem odpouštění sílu a ne slabost!

Přestaňte se bavit s lidmi, kterým nelze důvěřovat

Pokud se nebudete bavit s lidmi, kterým nemůžete stoprocentně důvěřovat, uvidíte, že křivda se vám bude obloukem vyhýbat, protože ve vašem okolí nebude nikdo, kdo by vám mohl jakýmkoliv způsobem ukřivdit. Vždyť problémy, se kterými se v životě potýkáme, jsou zapříčiněny jenom lidmi. Pokud vás tedy bude obklopovat jenom omezené množství například rodinných příslušníků a přátel, na které se opravdu můžete spolehnout, a víte, že od nich nic špatného čekat nemusíte, problémy a pocit křivdy budou tatam.

Neschovávejte se do „ulitky“, jestliže vás v práci pomlouvají

Samozřejmě není vůbec jednoduché jen tak přihlížet tomu, když na vás lidé v práci  „hází špínu“. Proto je nejlepší soustředit se na ty osoby, které si naši pozornost opravdu zaslouží a které to s námi myslí dobře. Takové osoby si můžete v klidu vyslechnout, když s vámi budou mít nějaké problémy, protože se vás nebudou pokoušet pomlouvat za zády. Všechno pak můžete společně vyřešit. Pokud však vaše vztahy s kolegy budou na bodu mrazu a situace pro vás bude vážně neúnosná, raději si hledejte novou práci, kde se budete cítit dobře.

Buďte nad věcí, jestliže vám blízcí lidé nedávají tolik pozornosti, kolik byste potřebovali

Nemůžete přenést přes srdce, že vám členi rodiny nevěnují potřebnou pozornost, a cítíte se kvůli tomu ukřivděně? Hlavu vzhůru! Žárlivost, pocit, že vás ostatní nedoceňují a nevnímají vaši osobnost jako životně důležitou, jsou roznětkou pro vaše sužující pocity křivdy. Přestaňte svou osobu stavět na první místo, a uvědomíte si, že všechno je vlastně úplně jinak, než by se na první pohled zdálo. Pak teprve pochopíte, že vlastně ani není co odpouštět a křivda, kterou jste tak často pociťovali, vás přirozeně opustí a nechá vás v poklidu žít.

A co vy, také se potýkáte s nepříjemným pocitem křivdy?

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook