Geloren - kloubní výživa pro psy

Nástrahy letního sportování

5.8.2016
Foto: pinterest.com

Že je sport pro naše tělo více než vhodný, je obecně dobře známo. Sportování v létě má však jistá rizika a je nutné se nad pár věcmi zamyslet, než vyrazíte na inline brusle, plavat na bazén, běhat, hrát tenis, beach volejbal nebo se začnete věnovat jakémukoliv jinému sportu, který se dá provozovat venku. Na co tedy dát pozor?

Dodržujte pitný režim!

Pitný režim se samozřejmě musí hlídat neustále, v letních měsících je to však ještě důležitější. Pokud sportujete na sluníčku a v horku, z vašeho těla se prostřednictvím potu i dechu velmi rychle vypařuje voda. Dle odborníků je vhodné zvýšit příjem tekutin už dvě hodiny před sportovní aktivitou, abyste si vytvořili dostatečnou zásobu tekutin. Nejlepší je pít čistou vodu. Ta může být smíchaná s čerstvou šťávou z ovoce, která vám doplní cukry. Naopak nevhodné je během sportování pít alkoholické limonády, slazené minerálky a veškeré sycené nápoje.

Zvolte správné sportovní oblečení

Ne každé sportovní oblečení se dá využít po celý rok. Pokud je venku horko, dlouhé teplé legíny a tričko s dlouhým rukávem odsuňte ve skříni dozadu a zvolte tričko s krátkým rukávem nebo tílko, aby mohla kůže dobře dýchat, a sportovní sukni nebo šortky. Na co ale nesmíte zapomenout, je výběr dobrého a kvalitního materiálu. Ten by měl být prodyšný, lehký, příjemný na nošení a savý, aby odvedl pot pryč od těla. Nejlepší možnou variantou je sportovní oblečení ze sekce funkčního prádla, díky kterému se budete cítit stále skvěle a nebude vás studit mokré tričko ani kraťasy.

Nepřekračujte své limity a hranice

Každý z nás má nějaké povědomí o své fyzičce a ví, kde jsou jeho hranice v jednotlivých sportech. Možná vás však v létě překvapí, že se vaše limity o něco snížily. V létě na nás působí horko, ostré sluníčko a s tím spojená častější žízeň a vyšší únava. Poslouchejte svoje tělo! Pokud se vám začne motat hlava nebo se necítíte dobře, dejte si chvíli pauzu, napijte se a posaďte se do stínu. Tělo si trochu odpočine a vy načerpáte nové síly k dalším aktivitám.

Pozor na sluníčko

Je lákavé spojit příjemné s užitečným a při sportování se ještě krásně opálit. Uvědomte si však, že pobyt na sluníčku u bazénu a pobyt na sluníčku na volejbalovém hřišti je pro pokožku úplně stejný. Je proto nutné použít opalovací krém. Zvolte voděodolnou variantu, jelikož se u sportování pravděpodobně dost zapotíte. Rizikový je i dlouhý pobyt na přímém sluníčku. Pokrývka hlavy je určitě namístě, stejně tak dostatek tekutin. Jako maximální čas pobytu na přímém slunci při sportování je odborníky doporučována jedna hodina. Pak byste si měli jít odpočinout do stinného místa a doplnit tekutiny.

Obecnou radou je i vyvarování se sluníčka mezi 11. až 15. hodinou, kdy slunce pálí nejvíce, a vám tak hrozí dehydratace, úpal, úžeh nebo spálení pokožky. Pokud si přejete sportovat na venkovních prostranstvích, vyberte si k tomu dopolední nebo pozdější odpolední a podvečerní hodiny.

Který letní venkovní sport provozujete nejraději?

Tereza Obořilová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook