Geloren - kloubní výživa pro psy

Nastal čas výsevu bylinek pro domácí pěstování

2.3.2017
Foto: 123rf.com

Víte, že nejstarší dochovaný bylinkový herbář je starý minimálně 1500 let? Je v něm obsaženo přibližně 600 popisů léčivých bylin. Bylinky nejsou rozhodně jen nějakou obyčejnou složkou naší potravy, jsou to také velmi spolehliví léčitelé, skvělá dochucovadla a náhražka soli nebo surovina podporující trávení a chuť k jídlu, ale slouží i jako odpuzovači škodlivého hmyzu. Proto by bylinky neměly chybět ani u vás doma.

Když nemáme zahradu

Ne všichni máme tu možnost pěstovat bylinky na zahradě, a tak si je vysazujeme doma na okno, do truhlíků nebo květináčů, košíků anebo do miniaturních fóliovníků a pěstujeme si alespoň ty nejoblíbenější. I když tímto způsobem pěstování nemůžeme obohatit a zlepšit zdravotní stav ostatních rostlin, například zeleniny, které pěstování s bylinkami na jednom záhonu opravdu prospívá, vylepšíme jimi hlavně své zdraví.

Symbióza bylin a zeleniny

Pokud přece jen máte zahrádku, i když třeba jen malou, pak byste měli vědět, že bylinky a zeleninu byste na ní měli vhodně kombinovat, aby vám symbióza těchto druhů přinesla co největší užitek. Některé bylinky mají schopnost hubit škůdce nebo je alespoň díky svým vonným silicím odpuzovat. Tím brání napadení zeleniny. Velké množství zeleniny má podobné půdní nároky jako určité druhy bylinek, a tak i z tohoto důvodu je jejich společné pěstování výhodné.

 • Tymián můžeme pěstovat ve společnosti jakéhokoli druhu zeleniny.
 • Pro bazalku se jako dobří sousedé hodí rajčata, okurky a cibuloviny.
 • Ve společnosti kerblíku se cítí dobře saláty a ředkvičky.
 • Majoránka má ráda za souseda mrkev.
 • Společně s koriandrem je vhodné pěstovat košťáloviny, jahody, červenou řepu nebo okurky.
 • K saturejce vysejte fazole a vysaďte cibuloviny.
 • Levanduli dobře prospívá sousedství salátů.
 • Kopr velmi pozitivně působí na vzcházení zeleniny.

Termíny výsevu bylinek

Domácí prostředí je pro pěstování bylinek v některých ohledech ještě vhodnější než venkovní zahrada. Hlavně je tu stabilní teplota, dostatečná závlaha a bezvětrné prostředí. Valné většině bylinek vyhovují pěstební teploty pohybující se v rozmezí 18 – 22 °C, což jsou obvyklé pokojové teploty. Pro domácí pěstování bylinek je však třeba dodržet termíny výsevu. V tomto směru vám kontrolu výsevních termínů ulehčí samotné sáčky se semínky. Vždy na nich příslušný termín nebo dobu vhodnou k výsevu naleznete. Pro výsev si připravte vhodné nádoby, které doma můžete mít na okenním parapetu nebo zavěšené někde v blízkosti okna. Pokud by neměly bylinky dostatek světla, zbytečně by se vytahovaly. V předjaří jsou běžně v obchodech k dostání výsevní substráty pro pěstování bylinek. Koupíte je v každém supermarketu, stejně tak, jako mnoho druhů semen bylinek.

Vychytávky

Mátu, meduňku a pažitku obvykle ani nemusíte kupovat. Stačí se poptat kamarádek, které mají zahrádku, zda vám nemohou věnovat odkopek. Trsy pažitky by se měly stejně na jaře rozrýt a rozdělit na menší, aby lépe rozrůstaly. Máta se rozšiřuje v zahradách ve většině případů rychleji než plevel. Takže po čase se jí každý rád zbaví a velmi podobné je to i s meduňkou. Bazalka láká svou vůní opylovače. Pokud máte na zahradě málo včel, motýlů a čmeláků, nalákejte je bazalkou. Přiletí tak jistě i včelky, které opylují okurky. Proto dejte pár rostlinek bazalky i do skleníku s okurkami.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Pozor – důležité

Některé osoby mohou být citlivé na delší kontakt s šalvějem. U nich dlouhodobá manipulace s touto bylinkou může vyvolat nežádoucí kožní alergickou reakci.

Pár dobrých tipů na závěr

 • Využijte bylinky, které si vypěstujete také jako přírodní odpuzovače hmyzu. Levandule odpuzuje mravence a mšice.
 • Routa vonná je nejen skvělou léčivkou, ale i výborným insekticidem. Výluhy z routy vás dokážou chránit před líhnutím komárů a výskytem mšic. Proto se výluhy z routy používají k postřiku zeleninových zahrad.
 • Pokud máte doma kočku, určitě jí udělejte radost výsevem a následným pěstováním šanty kočičí. Uvidíte, jak z ní bude vaše kočka doslova nadšená.
 • Máte-li v koupelně okno, bude se na něm skvěle dařit mátě. Ta má ráda vlhké prostředí.
 • Majoránku, tu můžete mít opravdu blízko kamen, nevadí jí totiž suché prostředí.

Zuzana Bohdalová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook