Geloren - kloubní výživa pro psy

Naslouchejte rytmu svého těla – budete se cítit lépe

8.8.2017
Foto: 123rf.com

Někdy máme pocit, jako by nás naše tělo neposlouchalo, necítíme se dobře, rychle se unavíme, příliš snadno onemocníme, a to přesto, že si myslíme, že pro své zdraví děláme maximum. Příčinou těchto našich stavů může být nerespektování orgánových hodin. Naše tělo má totiž svůj vlastní rytmus, a ten bychom měli individuálně odpozorovat a přijmout jej.  

Orgánové hodiny podle čínské medicíny

Již tradiční čínská medicína počítala s existencí orgánových hodin. Nejedná se tedy o nic nového spojeného pouze s moderní vědou. Právě podle představ dávných léčitelů je 24 hodin každého našeho dne rozděleno do dvanácti dvouhodinových etap. V každých dvou hodinách je charakteristické to, že některý náš tělesný orgán nebo systém je na maximu své činnosti. Za dvanáct hodin pak nastupuje naopak jeho minimum.

Maximum aktivity tělesných orgánů

Tato skutečnost je velmi důležitá pro maximální účinnost veškerých terapií, také pro účinné užívání všech nutných léků, ale rovněž například pro aplikaci akupunktury. Je dobré vědět, že při maximu se nejvíce projevují příznaky nemocí.

Rytmus našeho těla – časový rozvrh

 • Od 3 do 5 hodin – plíce pracují na maximum – objevují se astmatické záchvaty a záchvaty kašle
 • Od 5 do 7 hodin – nejvyšší aktivita tlustého střeva – ideální doba pro vyprazdňování
 • Od 7 do 9 hodin – žaludek na maximu – nejvhodnější doba na snídani
 • Od 9 do 11 hod – slezina a slinivka na maximu – špička dopolední aktivity
 • Od 11 do 13 hod – srdce
 • Od 13 do 15 hod – tenké střevo
 • Od 15 do 17 hod – močový měchýř
 • Od 17 do 19 hod – ledviny
 • Od 19 do 21 hod – osrdečník – klesá tlak i teplota v organismu
 • Od 21 do 23 hod – endokrinní systém na maximu
 • Od 23 do 01 hod – žlučník
 • Od 01 do 03 hod – játra

Nesoulad biorytmů může vyvolat nemoc

Porušíme-li biorytmy ve svém těle a nemáme je v souladu s orgánovými hodinami nebo dokonce své tělo obelháváme a dopujeme ho nejrůznějšími stimulanty v době, kdy by mělo odpočívat, můžeme si přivodit nemoc. Lidé s onemocněním nebo dlouhodobými problémy některého orgánu vědí, že se budí obvykle v té době, kdy tento orgán začíná pracovat. Mezi 3. a 5. hodinou ranní tak mívá problémy velké množství kuřáků, astmatiků a osob s dýchacími obtížemi. V tuto dobu jsou totiž funkce plic na svém maximu.

Kdy navštívit dentistu a kdy vynechat kouření

Pro ty, kdo neradi navštěvují zubního lékaře, se doporučuje tuto proceduru absolvovat mezi 13. – 15. hodinou, neboť právě v tomto období se snižuje citlivost zubů. Mezi 21. a 23. hodinou se aktivuje činnost takzvaných tří ohřívačů. Dle čínské medicíny je tato oblast okolo žaludku. Tou dobou bychom již neměli nic konzumovat ani kouřit a nedělat nic, co by aktivovalo náš organismus. Naopak je třeba připravit se na spánek.

Měli bychom následovat příklad našich předků a dát více na své cítění a intuici a dát tak orgánovým hodinám prostor. Budeme-li znát vrcholné fáze jednotlivých orgánů, můžeme tělu ve správný čas dopřávat potřebné živiny, minerály a vitamíny a naopak z něj vylučovat škodliviny, čímž učiníme důležitá opatření pro své zdraví a také pro náš lepší pocit.

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook