Geloren - kloubní výživa pro psy

Na terasu i balkon patří venkovní koberce

19.7.2017
Foto: magazinzahrada.cz

Chcete mít na balkoně nebo na terase stejný komfort jako doma a užívat si léto na čerstvém vzduchu plnými doušky? Pořiďte si parádní kousky i pod nohy, vyberte si na letošní sezónu venkovní koberec dle svého oblíbeného stylu. Nebo vsaďte jednoduše na umělou náhradu trávníku, kterou můžete pořídit jak s vyšším vlasem, tak s nižším.

Výhody venkovních koberců

K domu i zahradě patří náležité vybavení, nejčastěji je to pochopitelně zahradní nábytek a právě k němu se skvěle hodí venkovní koberce. Ty se vyrábějí z odolných materiálů, jako jsou například umělé příze ze 100% polypropylenu. Jedná se o takzvaný umělý sisal, který dokonale kopíruje vzhled přírodního sisalu. Jeho polypropylenová vlákna jsou barvena již při výrobě, nikoli až při tkaní koberců. Takovému koberci nevadí, že zmokne, navíc i přes silný sluneční žár během celého léta zůstává barevně stabilní a hlavně je nenasákavý. Často se jedná o kousky tak dokonale zpracované, že je možné jej využívat z obou stran, jelikož u nich není rozlišen rub a líc. Vybírat můžete z mnohých barevných provedení.

Metráž nebo kusové provedení

Primární použití obou provedení, jak metráže, tak kusového, je exteriér. Vysoká odolnost, praktický hladký povrch a bezúdržbovost jsou spojnicemi obou těchto typů. V metráži je možné pořídit klasické zelené odstíny koberců imitujících travní povrch, ale výjimkou nejsou ani koberce hnědé, červené nebo modré. Obvykle se prodávají v šíři role 4 nebo 2 metry. Jejich spodní strana je opatřena buďto hladkým latexovým zátěrem, nebo může být opatřena nopy, které lépe odvádějí vodu. Kusové koberce mají podle stylu tkaní povrch různorodý.

Kam se všude hodí

Venkovní koberce se skvěle uplatní nejen na balkonech a terasách, případně pod zahradním nábytkem, ale dobře poslouží i v okolí bazénů, v předzahrádkách anebo jako náhrada trávníků. Pod pergolou, v altáncích anebo v zahradních přístřešcích také najdou své uplatnění. Některé kusové koberce jsou doslova designovými kousky, vyvinutými například přímo pro děti. Takové jsou koberce Agathy Ruiz De La Prada, vyvinuté ve španělském hlavním městě.

Posezónní péče

Vzhledem k použitým materiálům je dobré vědět, že koberce opravdu velmi dlouho zachovávají svůj zánovní vzhled, ale každé skvrny, které na nich zůstanou, se po zaschnutí hůře čistí. Je tedy vždy vhodné případné skvrny od vína nebo jídla uklidit ihned a nenechat je zaschnout. Po ukončení sezóny je třeba koberec před uschováním celoplošně vyčistit speciálním suchým práškem. Koberce se nesmí skladovat zavlhlé. Při čištění skvrn postupujte podle dodavatelem přiloženého návodu.

Zuzana Bohdalová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook