Geloren - kloubní výživa pro psy

Miniaturní vánoční stromečky – zajímavá a netradiční dekorace do interiéru

16.12.2016
Foto: craftinglifestyle.org

Tradice zdobení vánočních stromečků není příliš dlouhá. Navíc se nejedná o zvyk lidový, ale o uměle vytvořenou tradici, která byla vždy typická spíše pro města než pro venkov. Nejedná se ani o obyčej slovanský. Ale žádné z těchto tvrzení rozhodně nebrání tomu, abychom v této tradici pokračovali. Jedná se přece o poutavý a milý zvyk, který v každém domově teprve nastolí tu správnou vánoční atmosféru.

Foto: cuded.com

Foto: cuded.com

Vánoční stromečky se původně v příbytcích věšely za kmen u stropu, tedy špičkou dolů. Od toho se však záhy upustilo a stromečky se začaly umisťovat do stojanů a stavět na zem nebo na stolek. Zatímco dříve bylo nemyslitelné, aby byl stromeček umělý, dnes je to běžná záležitost. Mnozí z nás však tradici živého vánočního stromečku zůstávají věrní, a tak každý rok před Vánocemi běží na trhy nebo do zahradnictví, aby si zde vybrali ten nejkrásnější, nejvoňavější a nejurostlejší symbol Vánoc.

Foto: decofleur.com

Foto: decofleur.com

Ať už tento půvabný zvyk zdobení vánočního stromečku vznikl za jakýchkoli okolností a proběhl řadou nejrůznějších proměn, shodneme se na tom, že stromeček chce mít doma o Vánocích každý. V našich bytech ale často právě o Vánocích, kdy se scházejí celé rodiny u slavnostního štědrovečerního stolu, nemáme už na velké vánoční stromky dostatek místa. Anebo chceme mít vyzdobeny v duchu Vánoc všechny místnosti v bytě, a tak přemýšlíme, jak bychom klasické vánoční stromky zminiaturizovali. Vymýšlíme stromečky vytvořené z nejrůznějších, nejlépe přírodních materiálů.

Foto: moco-choco.com

Foto: moco-choco.com

K výrobě miniaturního svátečního stromečku nám postačí také hromádka klacíků vyplavených z řeky. Mají příjemně zaoblené konce, vypadají zajímavě, a pokud by neměly tu správnou barvu, můžeme je natřít třeba na bílo. Použijeme některou vodou ředitelnou akrylovou barvu. Dobře se s nimi pracuje, nejsou drahé a navíc jsou šetrné k životnímu prostředí.

Foto: zelfmaakideetjes.nl

Foto: zelfmaakideetjes.nl

Velmi vděčným materiálem na tvorbu přírodních dekorací jsou mechy. Vypadají úžasně, a to obzvlášť, když jsou zpracovány originálním způsobem, jako je tomu například u tohoto zátiší z homolovitých stromků. Jejich výroba není zdaleka tak složitá, jak by se mohlo zdát.

Foto: zelfmaakideetjes.nl

Foto: zelfmaakideetjes.nl

I tohle řešení je velmi nápadité. Stromky vytvořené z větviček tújí jsou po zhotovení zasazeny pomocí tyček do otvorů v březových polínkách. Otvory jsou pak pro lepší stabilitu stromků zasádrované.

Foto: freecycleusa.com

Foto: freecycleusa.com

Tyhle stylové kousky jsou vyřezané z palet. Jednoduché řešení pro domácí kutily s dobrou řezací výbavou. Výsledné kousky není třeba ani natírat. Pokud by se vám přece jen zdály trošku chudé, můžete kolem nich omotat elektrické žárovičky. Necháte-li stromky venku, nezapomeňte použít i exteriérový typ vánočního osvětlení.

Foto: nomemancheselsuelo.blogspot.ru

Foto: nomemancheselsuelo.blogspot.ru

Pro domácnosti, které mají v oblibě spíše modernistický styl, se bude hodit tato sada stylizovaných vánočních stromků v opravdu netradičním provedení. Dřevěný rámeček je ve tvaru podlouhlého trojúhelníku. Oblepený je novinovým papírem a ve střední části vyplněný koulemi různého průměru i vzhledu, které symbolizují sníh na větvích. Pak už to chce jen vybrat vhodné místo, kde vaše dílo vynikne, pokud se rozhodnete vytvořit si jej sami.

Foto: tracys-trinkets-treasures.blogspot.com

Foto: tracys-trinkets-treasures.blogspot.com

Zajímavou jednoduchou dekoraci představují i tyto hnědé kuželovité stromky. Dva z nich jsou splétané z proutí nebo ze šlahounů přísavníku a třetí je polystyrenová homole obmotaná a oblepená režným provázkem. Podklad homole nejprve natřete na hnědo, protože se prodávají jen v bílé variantě a podklad by pod provázkem prosvítal.

Foto: vickys-home.blogspot.com

Foto: vickys-home.blogspot.com

A zase tu máme dvojici kouzelných mechových stromečků jednoduše usazených v patinovaných hliněných květináčích. Stužka a červené bobule celé aranžmá pěkně rozveselí. Zákoutí se stromečky můžete doplnit několika větévkami cesmíny. I ta k Vánocům patří.

Foto: stylowi.pl

Foto: stylowi.pl

Do uvítacího prostoru u vchodu do domu či bytu se bude hodit tento poněkud objemnější, přesto o nic méně zajímavý model stromečku. Na pevnější větev jsou odspoda postupně navazovány a drátkem uchycovány větvičky zeravu a jedle. Neustále zužující se špička je vytvarována esovitě a následně ukončena dřevěnou vyřezávanou hvězdičkou. Na dozdobení se nejlépe hodí menší šišky a bílé plastové perličky.

Zuzana Bohdalová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook