Geloren - kloubní výživa pro psy

Meduňka a její léčivé vlivy. Máme pro vás recepty!

6.11.2015
Foto: pinterest.com

Meduňka je bylinka vzhledem podobná kopřivě, avšak s typickou citrónovo-medovou vůní. Velmi oblíbená je jako ozdoba dezertů, například zmrzlinových pohárů, různých pudinků a dokonce i nápojů. Je také skvělým doplňkem majonézy, smetanového dipu, ale i kysaného zelí. Její nejlepší vlastností je ale schopnost léčit.            

Jak pomáhá

Meduňka urychluje hojení různých zhmožděnin i míst poštípaných hmyzem. Funguje také na různé pleťové nedostatky. Ke kosmetickým a zdravotním účelům týkajícím se kůže se používají převážně čerstvé listy meduňky, které se na problematická místa přikládají.

Zázračný čaj

Říká se, že ranní pití meduňkového čaje s medem je elixírem mládí, posiluje ducha a rozradostňuje duši. Meduňka také léčí nespavost, zklidňuje bušení srdce, podporuje trávení a dokonce ulevuje i od migrény.

Recepty

Meduňkový sirup

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Potřebujete:

1 litr vody

800 g krystalového cukru (ideálně třtinového)

4 hrstky meduňky

koření (hřebíček, badyán, tymián)

4 citrony

Postup:

Meduňku nasekejte a přelijte horkou vodou. Přidejte 4 hřebíčky, badyán a tymián. Nechte přejít varem a přiklopte pokličkou. Nechte stát do druhého dne. Druhý den zahřejte a přes cedník přeceďte. Přidejte cukr a vařte alespoň další hodinu. Nakonec přidejte citron. Vroucí sirup nalijte do čistých a suchých zavařovacích sklenic, zavíčkujte a po 10 minutách překlopte skleničky dnem nahoru. Sirup můžete případně nalít i do skleněných láhví. Po otevření uchovávejte v lednici.

K čemu slouží: Sirupem sladíte čaj nebo si z něj děláte obyčejnou šťávu, je výborný i do perlivé vody.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Meduňkový čaj

3 lžičky sušené meduňky necháte přejít varem v půl litru vody. Na 15 minut odstavíte a pijete asi dva šálky denně. Při nemocech horních cest dýchacích se pije čaj teplý, jinak vlažný nebo studený.

Meduňkový extrakt

Z meduňky lékařské lze také vyrobit extrakt použitelný v případě neuróz, nechutenství a při žaludečním kataru. Stačí hrst čerstvých listů přelít litrem vína, za 3 dny přecedit a skladovat v uzavřené láhvi.

Meduňkový polštářek

Tento polštářek pomáhá proti revmatismu. Vyrobte jej z jemného plátna, naplňte jemně řezanou natí. Nahřátý polštářek se pak přikládá na postižená a bolestivá místa, rovněž na otoky a zhmožděniny.

Máte s tímto zázračným přírodním léčivem také pozitivní zkušenosti?

Na videu se můžete inspirovat, jak vyrobit meduňkový sirup s mátou:

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook