Geloren - kloubní výživa pro psy

Lidé přes 100 let radí, jak se dožít dlouhověkosti

8.7.2016
Foto: 123rf.com

Už Freddie Mercury ze skupiny Queen zpíval: „Kdo chce žít věčně?“ Své o tom ví lidé, kteří se dožili více než 100 let… Mnozí z nich ještě žijí. Ptáte se, jak to dělají a co jim k dlouhověkosti pomohlo? Podívejte se na jejich zajímavé odpovědi a možná zjistíte, že je to lehčí, než se zdá.

Kde žijí nejstarší lidé

Mezi nejstarší lidi na světě patří muži z Hongkongu a také ženy z Japonska. Prozradili, že jejich tajemství nejstarších lidí na světě tkví jen ve zdravotním stylu, ve fyzické i psychické aktivitě, tradiční místní kuchyni a také ve hře Mahdžongu, která cvičí jejich paměť.

Kniha o dlouhověkosti

Dokonalou inspirací je kniha amerického spisovatele a cestovatele Dana Buettnera. Tato kniha, jejíž název by se dal volně přeložit jako Modré zóny, přináší informace o lidech, kteří žijí nejdéle. Spisovatel objevil 5 základních společných rysů, které k dlouhověkosti pomáhají. Patří sem:

1) Častý a přirozený pohyb

Lidé, kteří se dožívají věku nad 100 let, chodí na pravidelné procházky, vlastní zahrady a farmy. Jejich pohyb je přirozený při práci doma nebo venku. Neexistuje u nich žádné posilování, plánované cvičení a dokonce ani běh, pokud se někam nepotřebují rychle dostat.

2) Jednoduchý jídelníček

Dalším základním pravidlem je jednoduchá, převážně rostlinná strava, bohatá na ovoce, zeleninu a luštěniny. Jednoduchý jídelníček obsahuje minimum masa, mléka a sýrů.

3) Velká rodina

Mnozí z lidí, kteří se dožili 100 a více let, měli kolem sebe opravdu velkou rodinu. Nikdo z nich nebyl v domově důchodců a většina byla celý život oddaná jednomu životnímu partnerovi. Investice do rodiny se jim mnohonásobně vyplatila.

4) Umění odpočívat

I tito lidé samozřejmě v životě zažili krušné chvíle, stres a bolest. Ale základem jejich úspěšného a dlouhého života je a bylo umění odpočinku. Každý z nich uměl relaxovat, na chvíli vypnout, jít spát po obědě nebo si dopřát denně hodinku povídání s přáteli.

5) Dostatek slunce

Nejvíc lidí, kteří se dožili vysokého věku, žilo v zemích častého slunce. Slunce opravdu s lidským tělem, ale i psychikou dokáže zázraky. Nyní v létě máme šanci si jej tedy opravdu užít!

Co říkají dlouhověcí lidé

  • 117letá žena z Japonska řekla, že za její úctyhodný věk může dobrý spánek a častá konzumace sushi.
  • 102letá Američanka prozradila, že ji celý život držela ranní káva, na kterou nikdy nezapomněla a vždy si ji náležitě užila.
  • 122letá Francouzska se pochlubila, že nikdy nepoužívala řasenku, protože se velmi často smála tak, až brečela, takže by její řasenka byla často rozmazaná.
  • 117letá Kanaďanka dodala, že nikdy v životě neochutnala maso a nikdy se nenapila alkoholu, a to i přesto, že byla vášnivou kuřačkou.
  • 100letý Bolivijec se nechal slyšet, že jeho receptem na dlouhý život jsou procházky, absence těstovin a cukru.
  • 115letá Evropanka řekla, že se od 15 let vyhýbá mužům a denně si dopřeje 3 čerstvá vejce.
  • 103letý Skot tvrdí, že za svůj úctyhodný věk vděčí dennímu popíjení skotské.

Také byste si přáli dožít se věku nad 100 let? Co pro to děláte vy?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook