Geloren - kloubní výživa pro psy

Léto je za dveřmi. Víte, jak se správně chránit před sluncem?

7.6.2016
Foto: pinterest.com

Léto, dovolená, prázdniny, slunce, pohoda… To vše nás čeká v následujících měsících. Krásně opálená pokožka je sexy a k letnímu období zkrátka neodmyslitelně patří. Víte však, jak správně zvolit prostředek pro ochranu před škodlivým UV zářením a na co si dát při výběru pozor?

Nárůst rakoviny kůže je alarmující. V České republice se výskyt tohoto onemocnění zvýšil za posledních 30 let o téměř 50 %. A to zejména u mladých lidí do 30 let. Jedním z efektivních způsobů, jak vzniku tohoto zhoubného onemocnění předcházet, je ochrana proti UV záření. Je proto velmi důležité používat kvalitní prostředky pro ochranu pokožky při slunění. Podle odborníků však může být dostatečná ochrana kůže poměrně obtížná. Zejména spreje a průhledná, lehká mléka a krémy nedávají příliš možností, jak zjistit, zda jste je aplikovali v dostatečném množství a skutečně nevynechali žádné místo. Dermatologové proto radí nanášet dvojí vrstvu.

Rozdílný nástup účinnosti

Při výběru se podívejte, zda opalovací přípravek obsahuje titan a zinek. Podle lékařů jsou to jedny z nejlepších přírodních složek chránících proti škodlivým UV paprskům. Seznamte se pořádně se složkami prostředku na opalování, který si kupujete. Pročtěte si je na obalu! Organické a anorganické sluneční filtry fungují odlišně a vyžadují různou aplikaci. Pokud jsou označeny jako přírodní (natural) anebo minerální (mineral), začínají blokovat škodlivé paprsky bezprostředně po aplikaci. Naproti tomu anorganické sluneční filtry začínají působit později. Potřebují přibližně 30 minut k aktivaci své ochranné funkce. Lékaři tak doporučují používat organické opalovací prostředky, a to nejen kvůli okamžitému nástupu ochranného účinku. Existuje u nich také daleko nižší riziko vzniku podráždění kůže anebo rozvoje alergie. Sledujte také obsah alergenů ve formě konzervačních látek obsažených v daném prostředku.

Opakované nanášení je nutné!

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Bez ohledu na to, jaké činnosti se při pobytu na slunci věnujete, klíčovým bodem ochrany je podle dermatologů opakované nanášení prostředků sluneční ochrany. Upozorňují, že dokonce i účinek krému s faktorem 100 trvá pouze přibližně dvě hodiny. Nanášet mléka či krémy je třeba důkladně, nezapomínat ani na uši! Pokud používáte spreje, zapomeňte na způsob, jakým používáte parfém. Tedy jen na některá místa a úsporně. Sprej musí vytvořit mlhu, která pokryje celou plochu pokožky. Důležitá je důslednost zejména u dětí, které mají často snahu neposedět chvíli na místě. A co říkají dermatologové na ochrannou funkci oblečení a dalších doplňků? Velké sluneční brýle, klobouky se širokou obrubou jsou jedinou možností, jak si chránit oči a vlasatou část hlavy. Co se týká těla, pak dlouhé rukávy a kalhoty jsou podle lékařů sice krok správným směrem, nicméně nemohou se v ochranné funkci srovnávat s účinkem ochranných krémů. Například bílé bavlněné tričko už zhruba po 15 minutách umožní slunečnímu záření pronikat až na vaši kůži.

Před sluncem se neschováte ani ve stínu

Přestože opalovací prostředky, které si můžete zakoupit, obsahují ochranu před UVA i UVB paprsky, ochrana není nikdy stoprocentní. Určité množství paprsků se vždy dostane až k naší pokožce. Dermatologové proto tvrdí, že v současné době je třeba zvážit, zda chcete mít kouzelný letní look, ke kterému patří i opálená pokožka, anebo budete volit zdraví a opalování se vyhnete. Stejně nebezpečné je přitom opalování jak na přímém slunci, tak v soláriu. Koneckonců, alabastrově bílá pokožka Nicole Kidman má také něco do sebe, nemyslíte?

Krémy s UV faktory je dobré chránit se i tehdy, pokud neplánujete pobyt na přímém slunci. Jeho paprsky se k vám dostanou, i když jste ve stínu. A slunce proniká i skrze mraky, takže i ve chvíli, kdy je zataženo! A dokonce se dostane až jeden metr pod vodní hladinu. Jestliže si opalování nedokážete odříct, rozhodně se nevystavujte slunci v čase mezi 11 a 15 hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. Děti do jednoho roku pak na přímé slunce raději vůbec nepouštějte.

Kateřina Magdalena Machová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook