Geloren - kloubní výživa pro psy

Léčivé účinky a neobvyklé použití kmínu

8.10.2016
Foto: pinterest.com

Kmín patří mezi nejčastější koření, které lidé používali už v době kamenné a ve starém Egyptě. Už v této době byly známy jeho léčivé účinky. V současné době se nejčastěji využívá v kuchyni, v medicíně, ale také v magii. Využijte kmín všemi novými způsoby, které vám nyní přinášíme.

Nejčastější použití kmínu

Nejčastěji kmín používáme v kuchyni. Je oblíbeným kořením, které nesmí chybět ve spoustě nejen českých, ale také asijských jídel. Používá se při dochucování polévek, tvoří nezbytnou součást vařených brambor, pečeného masa a také je to koření, které nesmí chybět v pečivu.

Čím je kmín tak prospěšný

Kmín obsahuje množství flavonoidů, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Dále jsou v tomto koření bílkoviny, sacharidy a vláknina. Kmín je také plný antioxidantů. Z důležitých minerálů obsahuje kmín železo, vápník, hořčík, zinek, sodík a další.

Jak kmín léčí

Říká vám něco kmínová polévka? Tato polévka léčí plynatost, bolest břicha a podávali nám ji už naše maminky a babičky. Stejný účinek má také kmínový čaj. Kmín dokáže mírnit menstruační potíže, má močopudné účinky, podporuje imunitu, snižuje krevní tlak a cholesterol. Dále detoxikuje organismus, podporuje správné trávení, odstraňuje zápach z úst a působí jako prevence proti nemocem srdce, cév, revmatismu a problémech s kostmi a klouby.

Kmín a magie

Kmín má své podstatné místo také v magii a pověrách. Používá se hlavně k ochranným rituálům. Kmín se dává do dětských postýlek a dítě by tak mělo být ochráněno před zlými silami. Těsto s kmínem mělo údajně čarovnou moc, říkalo se, že brání zvířatům, aby utekla. Pro lepší paměť pak má sloužit pytlíček s kmínem, který byste měli nosit na krku.

Další účinky kmínu

  • Kmín pomáhá obnovit střevní mikroflóru, pokud jste delší dobu užívali antibiotika.
  • Je vhodný pro astmatiky, protože uvolňuje křeče v plicích.
  • Toto koření podporuje tvorbu mateřského mléka a kojencům usnadňuje jeho trávení.
  • Kmínový olej účinně bojuje proti bakteriálním onemocněním.
  • Velkou výhodou aromatického kmínu je také prevence proti rakovině tlustého střeva, žaludku a děložního čípku.

Kmínový čaj

Potřebujete

lžíci kmínu

300 ml vody

Postup

Zalijte lžíci kmínu horkou vodou a nechte louhovat alespoň deset minut. Poté sceďte a kmínový čaj popíjejte, pokud máte problémy s trávením, bolesti žaludku nebo pokud máte problém s kojením.

Kmínová polévka

Potřebujete

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

lžíci kmínu

1 litr vývaru

3 větší brambory

1 cibuli

2 lžíce másla

hladkou mouku na jíšku

stroužek česneku

sůl, pepř a majoránku

Postup

Na másle zpěňte cibuli, přidejte polévkovou lžíci kmínu a nadrobno nakrájené brambory. Zalijte vývarem a vařte do změknutí brambor. Přidejte jíšku z mouky a vody a nechte ještě povařit. Nakonec dochuťte solí, pepřem, česnekem a majoránkou.

Znáte další zajímavé použití kmínu?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook