Geloren - kloubní výživa pro psy

Kterou vůni vybrat k provonění domácnosti?

22.9.2016
Foto: 123rf.com

Náročný den v práci, hádka se šéfem nebo kolegou, k tomu ještě vláčíte těžký nákup a nemáte úplně nejlepší náladu. V takovém případě vám udělá radost každý detail. Mezi ně se může řadit i otevření dveří od vašeho domova a uspokojující pocit, že už je vše za vámi a vy si můžete oddychnout a odpočinout si. Pokud na vás doma navíc bude hned u dveří čekat krásná vůně, kterou budete mít s příjemnými pocity spojenou, budete se domů těšit ještě víc.

Aromaterapie je od dávných věků prostředkem k harmonii a relaxaci. A jak je známo, vůně nás v mnohém ovlivňují a charakterizují. Mohou nás povzbudit k aktivitě nebo naopak zklidnit z rozzuřeného stavu. Naučte se proto vůně využívat ve svůj prospěch a zvolte pro vaši domácnost osobitou vůni, která vykouzlí atmosféru domova. Jakou vůni ale zvolit, aby vám po chvíli nezačala vadit a navodila pocit pohody a klidu?

Citrusové vůně

Citrusové tóny patří mezi nejoblíbenější. Jsou svěží a hodí se především na jaro a brzké léto. Navodí ve vás pocit čistoty, volnosti a energie. Citrusové vůně se většinou míchají s dalšími sofistikovanými druhy vůní, které však svoji přítomnost ukazují pouze chvilkově.

Čajovník – uklidňuje, pocit čistoty

Citron – osvěžuje, pocit čistoty, pomáhá od bolestí hlavy

Eukalyptus – čistí vzduch, uklidňuje, osvěžuje, aktivuje

Kořeněné a dřevité vůně

Tyto vůně jsou těžké a silné. Dodají domovu opravdovou duši a velmi rychle si vůni spojíte s daným místem. Tento typ vůní mají rádi především muži, jelikož jsou to vůně velmi intenzivní. Dřevité a kořeněné vůně jsou vhodné zejména na podzim a zimu, kdy vytvoří z domova útulné místo, které patří pouze vám.

Santalové dřevo – probouzí smysly a vášeň, dodává energii

Cedrové dřevo – zlepšuje koncentraci, uklidňuje

Skořice – podporuje zažívání, zklidňuje, zvyšuje koncentraci

Sladké vůně

Sladké vůně obecně povzbuzují chuť k jídlu. Využívají se při velkých akcích a důležitých událostech. Dobře se totiž pamatují. Ideální místo pro tuto vůni je kuchyň a jídelna. Hlavním prvkem sladkých vůní je silná vanilka, kterou má ne každý rád.

Jablko + skořice – útulnost domova, uklidňuje, odplavuje stres

Vanilka – intenzivní atmosféra domova, zklidňuje, bojuje s nespavostí, podporuje chuť k jídlu

Pudrové vůně

Neucítíte je ihned, všimnete si jich až po nějaké době. Mají velmi intenzivní hluboké tóny a dlouho vydrží. Pudrové tóny preferují spíše ženy než muži. Tyto vůně se hodí do chodby či ložnice.

Bílý mech – čistota, jednoduchost, uvolňuje a zbavuje stresu

Bavlník a růže – čistota, zklidňuje, uvolňuje

Ovocné vůně

Ovocné vůně jsou hravé a skoro nikdy se neomrzí. Hodí se na letní měsíce, kdy chcete cítit čistotu, zábavu a zajímavé sladší prvky. S citrusovými tóny jsou nejvíce pro domácnost oblíbené. Převládají v nich střední tóny, proto poměrně dlouho vydrží. Tyto vůně můžete umístit do společných prostor nebo do dětského pokoje. Vhodné jsou také na uvítání hostů v přístupové hale.

Granátové jablko – zlepšuje náladu, podporuje chuť k jídlu, čistota domova

Pomeranč – odbourává smutek, zlepšuje náladu, uklidňuje

Višeň – podporuje chuť k jídlu, intenzita uvědomění si daného místa, fixuje dobré pocity

Květinové vůně

Existuje velká spousta vůní, které symbolizují jednotlivé květiny i jejich kombinace. Vůně jsou ve většině případů velmi sofistikované a dlouhotrvající s intenzivními hlubokými tóny. Mohou působit až omamně a brzy se omrzí. Na někoho mohou působit jako „bolehlav“.

Růže – zlepšuje náladu, uklidňuje, dodává energii

Levandule – zlepšuje spánek, uklidňuje, uvolňuje, osvěžuje vzduch

Pačuli – vhodná k vytvoření erotické nálady

Meduňka – uvolňuje stres, zklidňuje

Využíváte ve vaší domácnosti aromaterapii? Která vůně je vám nejpříjemnější?

Tereza Obořilová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook