Geloren - kloubní výživa pro psy

Kouzlo freedivingu aneb Magická hlubina

2.5.2016
Foto: pixabay.com

Už jste někdy slyšela o freedivingu? Že ne? Možná o tom ani nevíte. Pokud jste viděla legendární film Magická hlubina, který vypráví právě o neuvěřitelných výkonech potápěčů bez přístroje, pak už zřejmě máte jasno.

Freediving neboli nádechové potápění je sportovně-relaxační aktivita, které se může věnovat prakticky každý bez ohledu na pohlaví a věk. Ať už chcete na chvíli zastavit čas, dech, gravitaci, ponořit se do ticha, zažít jedinečný pocit svobody, nebo si užít zábavu a volný pobyt pod hladinou a stát se královnou svého vlastního světa, pak ho rozhodně musíte vyzkoušet.

Než se do něj pustíte, je dobré absolvovat kurz, kde vás naučí vše potřebné – teoretické poznatky i praxi. Osvojíte si různé techniky pohybu, dýchání, relaxace, dozvíte se, jak funguje vaše tělo, naučíte se ovládat svou psychiku. Stačí pár hodin kurzu potápění a kouzlu freedivingu podlehnete.

Dokážete zklidnit své tělo, relaxovat, posunete své vlastní hranice. Freediving rozhodně není jen pro pár vyvolených, naopak! Každý z nás má totiž v sobě zakódovaný tzv. potápěčský reflex, který máme společný s dalšími savci, jako jsou velryby či delfíni, a jež nám umožňuje vydržet pod hladinou mnohem delší dobu, než jsme si vůbec kdy mysleli – stačí ho v sobě jen probudit. Náš organismus umí pod vodou automaticky snížit tepovou frekvenci, zpomalit metabolismus a optimalizovat spotřebu kyslíku tak, abychom ve vodním prostředí vydrželi co nejdéle.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Často se mluví o nebezpečí freedivingu, věřte však, že není o nic nebezpečnější než jiné sporty. Pokud dodržíte určitá pravidla, budete postupovat s respektem a pokorou a nikdy se nebudete potápět sama, pak je rekreační nádechové potápění opravdu bezpečné.

K freedivingu toho moc nepotřebujete – žádné drahé potápěčské vybavení. Vystačíte si s ploutvemi, maskou, šnorchlem a dobrou kapacitou plic. Do chladnějších vod budete potřebovat ještě neoprenový oblek, který izoluje, zlepšuje tepelný komfort a ochrání vás před rostlinami i živočichy. Aby všechny tyto funkce plnil, musí vám dokonale sedět, neměl by vás nikde škrtit, ani vám do něj nesmí zatékat. Jen tak bude dosaženo vašeho maximálního pohodlí, které představuje pro freediving absolutní základ. Tak – „vzhůru“ do hlubin!

Šárka Nádeníčková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook