Geloren - kloubní výživa pro psy

Kopřiva a její léčivé účinky

28.4.2016
Foto: pinterest.com

Kopřiva patří bezesporu mezi naše nejsilnější léčivé rostliny. Tato bylina působí pozitivně na ledviny, slinivku a také pročišťuje krev. Mimo jiné snižuje i obsah cukru v krvi. Podívejte se s námi na její další léčebné účinky, způsoby použití a inspirujte se zajímavými recepty.

Co kopřiva obsahuje

Mezi nejcennější minerály a vitamíny v kopřivě obsažené patří vitamín C, B, vápník, draslík a železo. V kopřivě ale najdeme také množství sacharidů a bílkovin. Mimo jiné obsahuje i velké množství proteinů.

Co se o ní říká

O této léčivce se říká, že je silnou bylinou, která chrání před všemi nemocemi. Popálení kopřivou může fungovat jako prevence revmatu a dalších nemocí. Nemocní se v minulosti dokonce kopřivou šlehali, což mělo sloužit jako podpůrný prostředek všemožné léčby.

Další léčebné účinky kopřivy

Tato bylinka léčí záněty, nemoci močových cest a řeší i problémy s trávením. Je velmi vhodná na jarní očistné kúry a detoxikaci organismu. Má také stahující, posilující a antirevmatické účinky, snižuje krevní tlak. Hojně se jí využívá v léčbě dny a aterosklerózy. Působí proti kašli a pomáhá také při vnitřním krvácení. Užívá se při chřipce, léčí dýchací orgány. Zvláště na jaře pomáhá kopřiva oživit metabolismus.

Další tipy pro jarní detoxikaci najdete v našem starším článku: http://kralovstvizen.cz/jarni-detoxikace-nezapomente-na-ocistu-sve-duse/.

Kde kopřivu najdeme

Kopřiva se vyskytuje hlavně na okrajích lesů, kolem cest, plotů, ale také na našich zahrádkách. Nejraději má stín a vlhkou půdu. I přesto, jak je kopřiva silnou bylinkou, řadí se mezi plevel. Vysévá se sama. Najdete ji skoro všude, nenechte tedy její schopnosti přijít nazmar.

b82b03c7ed5bbeca2865e35011cb8fdb

Foto: pinterest.com

Použití kopřivy

Často se používá v kosmetice, a to konkrétně proti padání vlasů, také ale potlačuje svědění pokožky a tvorbu lupů. V kuchyni se kopřiva používá velmi často do špenátů, rizota a těstovin, skvělá je ale i kopřivová polévka. Syrová kopřiva se přidává do pomazánek. Sušená kopřiva slouží k výrobě koření nebo čaje. Tato bylina je i výbornou součástí sladkých jídel, například koláčů, palačinek nebo dortů.

Nejčastější použití

Nejčastěji se využívá jako surovina pro bylinný čaj, který má na naše tělo nejsilnější účinky, pokud ho vypijeme ráno nalačno. Před snídaní si tedy dejte jeden šálek kopřivového čaje a pijte jej po doušcích, tím se účinky mnohonásobně zvyšují. Mladé jarní kopřivy vykopejte i s kořenem, dobře omyjte, přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut odstát. Poté přeceďte přes jemné síto a popíjejte maximálně 14 dní vkuse.

Další recepty

  • Kopřivová tinktura

Kopřivové kořeny očistěte a nakrájejte nadrobno. Vložte do nádoby, kde přelijete stejným množstvím lihu a stejným množstvím převařené vody. Nechte odstát alespoň měsíc a poté sceďte.

  • Odvar na vlasy

Hrst čerstvých kopřiv zalijte vařící vodou a nechte louhovat 20 minut. Přidejte šťávu z citronu a přeceďte. Následně při umývání vlasů vmasírujeme do pokožky.

  • Kopřivová polévka

Čerstvé listy mladých kopřiv spařte vroucí vodou a hned zchlaďte studenou vodou. Listy pokrájejte na kousky, zalijte vodou a vařte. Do polévky přidejte kořenovou zeleninu, brambory a jíšku. Přidejte sůl, pepř, koření a můžete zahustit smetanou.

  • Kopřivová pomazánka

Jemně nasekané listy mladé kopřivy smíchejte s žervé sýrem, česnekem a kapkou olivového oleje.

  • Dušená kopřiva

Hrst najemno nasekaných kopřiv poduste na 40 g másla, přidejte 3 vejce a míchejte. Ochuťte solí a pepřem. Podávejte s čerstvým pečivem.

Z kopřiv si také můžete vyrobit úžasný přírodní šampon. Návod na jeho přípravu najdete zde: http://kralovstvizen.cz/vyrobte-si-svuj-vlastni-sampon/.

Používáte ve své kuchyni kopřivu? Máte zkušenosti s jejími léčebnými účinky?


Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

1 komentář

  1. Pingback: Vyzkoušejte bylinkovou očistu – detoxikujte se po létě | Království žen

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook