Geloren - kloubní výživa pro psy

Kojení – intimní pouto, nebo věc veřejná?

30.10.2017
Foto: 123rf.com

Kojení na veřejnosti je v poslední době velmi přetřásané téma. Veřejnost se rozdělila na dva tábory, z nichž jeden tvrdí, že kojení je intimní chvilka mezi matkou a dítětem a měla by se prožívat v soukromí. Naproti tomu maminky vytáhly do boje, pořádají pochody a snaží se, aby veřejnost změnila ke kojení svůj postoj. Vždyť přece jde o přirozený akt mateřské lásky, ke kterému se žena může hrdě hlásit.

Důležitost kojení

Je nade vší pochybnost jasné, že kojení novorozence je velmi důležité. I když se mnoho matek rozhoduje pro krmení z lahve, klasické kojení nelze ničím nahradit. Mateřské mléko miminku poskytuje všechny důležité látky, které jsou klíčové pro zdravý vývoj dítěte. Je také přirozeným způsobem, jak v novorozenci vybudovat dobrou imunitu, která ho ochrání před nemocemi. Kojené děti mají totiž do budoucna větší šanci, že se jim vyhnou alergie, různá respirační onemocnění nebo onemocnění trávicího systému.

Pozitiva kojení nespočívají pouze v obsahu vitamínů a minerálů, ale také v utužování vztahu a budování úzké vazby mezi matkou a dítětem. Také pro samotnou maminku je kojení prospěšné – uvolňuje se při něm oxytocin (hormon štěstí), snižuje riziko rakovinu prsu, vaječníku nebo dělohy, osteoporózy či anémie. Pozitivně působí také na srovnání hladiny hormonů.

Právo být taková matka, jaká chci být

I většina odpůrců kojení na veřejnosti uznává, že kojení je zdravý a nejlepší způsob, jak novorozence nakrmit. Avšak za předpokladu, že tomu nebude muset člověk přihlížet na zastávkách městských hromadných prostředků, ve vestibulech muzeí a galerií nebo na lavičkách v nákupních centrech. Maminky se však proti tomuto názoru velmi bouří a poukazují na fakt, že kojení je naprosto přirozená a krásná věc, kterou není potřeba schovávat. Velmi častým argumentem také je, že jsme doslova bombardováni polonahými ženami v televizi, časopisech, billboardech i na internetu, prso kojící matky by tedy nemělo nikoho překvapovat ani šokovat. S tímto přístupem sympatizují i některé celebrity, které se kojením na veřejností netají, ba dokonce ho i aktivně propagují. Mezi ně patří například Gwen Steffani nebo Angelina Jolie.

Za kojení na veřejnosti vznikají různé aktivistické skupiny, které se skládají zejména z matek, které mají pocit, že je veřejnost odsuzuje za činnosti, na které mají jako matky plné právo. Pořádají se nejrůznější setkání, jejichž účelem je hromadně kojit děti na veřejných místech. Cílem je samozřejmě poukázat na to, že v moderní společnosti by mělo být kojení naprosto akceptováno a přijímáno jako normální. Není proč se stydět – hlavní je přece dítě, a pokud někomu vadí se na kojící ženu dívat, tak ať se dívá jinam.

Maminky vzaly útokem i sociální sítě, kde kojení a mateřství propagují, sdílejí bezpočty kojících fotek, a snaží se tak ukázat realitu. Brání se tak situacím, kdy uživatelé facebooku byli pobouřeni fotkami kojících žen.

Potřeba, nebo exhibicionismus?

S tímto postojem se však ani zdaleka neztotožňují všechny maminky. Většina jich má ke kojení umírněnější postoj. Je jasné, že pokud dítě dostane hlad, žádná žena by jej nenechala plakat jen proto, že by se společnost na ni divně dívala. Nakojit dítě lze však i v soukromí – ve většině restaurací, obchodních center nebo i jiných míst existuje koutek pro matky nebo kojící koutek. Dokonce i ve vlaku se nachází kupé určené pro maminky. I v případě, že není možné dítě nakojit někde v ústraní, vždy to lze udělat decentně. Ať už použitím pleny, speciálních šátků nebo oblečení, které je pro kojení určeno a umožňuje dítě komfortně nakrmit, kdykoliv je potřeba.

I zasloužilé maminky vnímají rozdíl mezi tím, když někdo na veřejnosti kojí hladové dítě, protože musí, nebo se kojením na veřejnosti snaží spíše prezentovat myšlenku jejich pojetí mateřství. Samozřejmě to také záleží na tom, jak je která žena stydlivá a jak má nastavené hranice.

Diskuze na sociálních sítích však hovoří jasně. Většina maminek dává přednost pohodlí, soukromí a intimitě před obecným publikem. Nejdůležitější totiž je, aby při kojení byla v pohodě maminka i dítě.

Respekt nejen vůči matkám

Odpůrci kojení na veřejnosti se však na tuto problematiku dívají poněkud odlišně. Uznávají, že kojení je pro matku krásná věc, ale měla by se odehrávat v soukromí. Zejména na internetu vzniklo několik skupin, které si berou radikální maminky na paškál. Zejména poukazují na fakt, že zatímco matky vyžadují naprostou toleranci a respekt, samy ohleduplností zrovna neoplývají. Z toho plyne i to, že neberou ohled na své okolí, pokud se rozhodnou kojit na veřejném místě. Podle nich jde pouze o společenský bonton. Každý člověk by měl totiž vědět, jak se na kterém místě z pohledu etikety chovat a co si může dovolit. Zpochybňují i námitky maminek, že kojení je přece přirozené. Je-li něco přirozené, znamená to automaticky, že je to určené pro zraky všech? Oblíbený argument odpůrců je to, že vykonávat potřebu nebo mít sex je také naprosto přirozené, ale nikdo si to nedovolí u stolu v restauraci nebo v obchodním domě při čekání ve frontě.

Tak stejně odpůrci bojkotují snahy matek zahltit internet fotkami kojení, porodů či jiných intimních fotografií, které by podle nich měly zůstat v rodinném albu a ne kolovat facebookem.

A jaký máte na kojení na veřejnosti názor vy? Jste jedna z hrdých matek, která nakojí své dítě kdykoliv a kdekoliv, nebo naopak dáváte přednost soukromí?

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook