Geloren - kloubní výživa pro psy

Kdo by měl být ve vztahu ministrem financí – muž či žena?

4.10.2017
Foto: 123rf.com

Vztah mezi mužem a ženou se může hlavně zpočátku na první pohled zdát jako bezstarostná jízda světem plným milování, lásky, důvěry a okouzlení. Postupem času však přichází starosti. Kdo se bude starat o platbu nájmu, kdo o nákupy a který z páru se bude zajímat o finanční chod domácnosti?

V dlouhodobých vztazích se už opravdu o penězích se svým partnerem bavíme, ale jak si rozdělit svoje finanční záležitosti je otázka složitější. Mělo by to být spravedlivé, aby jeden jen neutrácel a druhý člen se nestaral o veškeré platby a peněžní závazky. Většinou si řešení finančních záležitostí bere na svá bedra jeden z partnerů, a bývá to buď ten zodpovědnější, nebo ten, kdo má větší plat nebo schopnější vztah k šetření.

Kdy šetří žena

Většinou se k hlídání rodinné pokladny uchýlí žena. Přece jen od počátku společného bydlení se žena více stará o domácnost i o nákupy, proto má také větší přehled nad finanční situací, která doma převládá. Muž si ale svou výplatu ponechává na své platební kartě se svým osobním účtem, a žena mu jen naplánuje nebo spíše poradí (plánování od partnerky muži nemají rádi).

Dokud nejsou páry sezdané, většinou se starají o své finance více méně zvlášť, žena tedy plní jen roli rádce. V manželství by se pak měli domluvit, co z které výplaty zaplatí jeden a co druhý. Dnes již není výjimkou, když má žena vyšší finanční příjem, proto starosti o putování peněz závisí na ní. Opět se ale se svým partnerem radí, aby muž neměl pocit méněcennosti.

Kdy je správce muž

V dnešní době si také muži vedou záznamy o platbách, které v rodinném kruhu proběhnou, a nezřídka na nich (stejně jako v dobách minulých) závisí celá rodina. Pokud žena pracovně nestíhá, nebo musí mít pod kontrolou své ratolesti, nemá náladu ještě řešit domácí rozpočet a správcem se tedy stává muž. Úspory mají sice každý vlastní, porady a svěřování by však stále měly probíhat na pravidelné bázi.

Mužská část populace si tuto úlohu někdy také urve pro sebe právě proto, že má ženu, která ráda a neustále utrácí. Pak je k hlídání domácí pokladničky vede strach, aby vše důležité neviselo na jeho peněžence. Někdy ale, jak již bylo zmíněno výše, opravdu situaci, kdy finanční záležitosti začne řešit muž, žena vítá. Není divu, v dnešním zběsilém a chaotickém životním provozu toho žena má na starosti víc, než je mnohdy zdravé.

Kdy se starají oba

Ať už má finanční situaci ve vlastní domácnosti pod palcem muž nebo žena, měli by mít stejně aspoň jednu společnou „kasičku.“ Je jedno, zda to bude obálka, prasátko či společný účet. Pro budování důvěry ve vztahu je to velmi důležitý krok. Každý může mít vlastní účet, ale měl by být všude přítomen i třetí prvek společného šetření.

Pozor na finanční nevěru

I když se dnes u párů svobodných i sezdaných běžně zachovávají dva vlastní účty, oba partneři by měli vědět, na co se společné peníze používají, zvláště v manželství. Ženy tu a tam tají své občasné propadnutí hříchu, kdy si začnou s oblibou kupovat oblečení či kosmetiku, jelikož pro dané nákupy muži pochopení nemají. Obyčejně to není nic vážného (pokud nákupům žena zcela nepropadne), ale i tak by se žena měla svěřit či pochlubit svému muži. Stejně jí to její milý, i když pravděpodobně s řečmi, dopřeje. U mužů to bývá složitější, většinou před ženou tají své dluhy, což už tak zanedbatelné není. Taková finanční nevěra může být ve vztahu značně nebezpečná.

Mnozí novomanželé si zvolí rovnou variantu společného účtu, takových rozhodnutí však ubývá. Proč? Méně si věříme, jsme více sobečtí, chráníme si s penězi vlastní ego, bojíme se manipulace? Odpověď je na každém z nás, avšak jsme pak dostatečně připraveni komunikovat ve vztahu, který chceme konstruovat do hlubších rovin soužití?

Kdo je ministrem financí u vás doma?

Daniela Fruhwirtová Hradská

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook