Geloren - kloubní výživa pro psy

Jednoduché tipy, jak ušetřit za topení

12.12.2015
Foto: 123rf.com

Zima je tady, takže jestli nechceme mrznout, musíme si zatopit. Jak si svůj domov krásně vyhřát, ale přitom neplatit zbytečně moc? V našem zeměpisném pásmu topíme takřka devět měsíců v roce, a tak není žádný div, že náklady na topení tvoří suverénně nejvyšší položku výdajů za energie. Co s tím?

Regulujte teplotu

Jednotlivé místnosti zbytečně nepřetápějte, teplotu regulujte místnost od místnosti. Snížením teploty o jeden stupeň ušetříte až šest procent nákladů. V dětském a obývacím pokoji by mělo být 20 – 22 °C, v kuchyni o dva stupně méně a na chodbách také. Na spaní je ideální teplota 17 °C. Tuto teplotu nastavte také, když nejste doma. Rozhodně topení nevypínejte, stěny totiž prochladnou a jejich opětovné prohřátí spotřebuje mnohem více energie.

Radiátory

Radiátory pravidelně odvzdušňujte, nechtěný vzduch způsobí, že radiátory nefungují na plný výkon a to zvýší spotřebu až o čtvrtinu. Radiátory čas od času také vysajte, prach může rovněž zabránit šíření tepla. Nezakrývejte je dlouhými závěsy a záclonami, nestavte před ně žádný nábytek – zabraňujete tak proudění teplého vzduchu do místnosti. Za topení můžete umístit reflexní folii, která odráží teplo zpět do místnosti, aniž by ho pohltila studená zeď.

Větrání

V zimě větrejte krátce, ale intenzivně – ideálně pět až deset minut, pak už je to plýtvání. Na ventilačku a hodinové větrání zapomeňte, opět by se ochladily zdi a vy byste je museli draze vyhřívat znovu. Doporučuje se otevřít okno dokořán a udělat průvan.

Utěsněte okna a dveře

Pokud máte stará okna, pořiďte si kvalitní těsnění, zabráníte tak tepelným ztrátám. U dveří přimontujte kartáčovou lištu nebo zvyšte práh. Utěsněte také dveře do sklepa a na půdu, aby vám jimi zbytečně neprofukovalo. Většími spárami totiž můžete přicházet až o dva stupně tepla. Investice se vám tak vrátí už během první topné sezony.

Žaluzie a závěsy

Na noc zatahujte žaluzie i závěsy, zabráníte tak nechtěným únikům tepla. Přes den je naopak roztáhněte, aby slunce mohlo ohřívat vzduch.

Rekonstrukce

Našimi drobnými tipy můžete ušetřit téměř okamžitě. Pokud však chcete snížit výdaje výrazněji, rozhodně zvažte vhodnou rekonstrukci. Zateplení fasády, výměna oken, modernizace topného systému… Investice je to sice větší, ale díky pozdější úspoře, která činí až 70 %, je její návratnost velmi rychlá. A to už za to stojí, nemyslíte?

A jak v zimě šetříte Vy? Přidáváte vrstvu oblečení, nebo raději stupně na termostatu?

Šárka Nádeníčková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook