Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak zklidnit pokožku spálenou od sluníčka? Vyzkoušejte babské rady!

22.6.2016
Foto: pinterest.cz

K létu neodmyslitelně patří slunce. I když víme, že vystavovat se slunečním paprskům bez dostatečného ochranného faktoru je hazardováním se zdravím, každému se to občas stane. Výsledkem jsou spáleniny, které jsou nejen velmi nebezpečné, ale zároveň také bolestivé a nepříjemné. Co dělat? Jako první pomoc můžete vyzkoušet osvědčené babské rady!

Chladivé obklady

Obklady jsou úžasnou úlevou. Nechte je působit 20 – 30 minut ideálně dvakrát až třikrát denně. Ke zklidnění pokožky si vytvořte obklad z jogurtu, tvarohu či odtučněného mléka, které díky obsaženému vápníku hojí kůži, odebírají z ní horkost a mají i léčebné účinky při její obnově. Jogurt a tvaroh nanášejte v tenké vrstvě přímo na postižená místa. Z jednoho šálku odtučněného mléka a 4 šálků vody si vytvořte směs, do které namáčejte obklady a pak přikládejte na kůži. Zarudnutí by mělo do 48 hodin ustoupit. Použít lze i vychlazený zelený nebo černý čaj, do kterých opět namočíte obklad.

Co na větší spáleniny? Koupele!

Pokud máte spáleniny většího rozsahu, dopřejte si koupel. Stačí do vlažné vody přidat asi litr podmáslí nebo velký jogurt. Vyzkoušet můžete i lázeň z hrsti drcených ovesných vloček, ke kterým přilijete šálek mléka a dvě lžíce medu, který má výborné antiseptické a hojivé vlastnosti. Pokožce také prospěje vlažná koupel s 10 kapkami heřmánkového a levandulového oleje, která zmírní bolest a zvlhčí kůži.

Svěřte se přírodě

Na zklidnění pokožky můžete vyzkoušet přírodní pomocníky. Osvědčený je gel s výtažky z aloe vera, kterým potřete zarudlou kůži, či salátová okurka, která krásně ochladí popálená místa a zmírní bolest. Podobně působí i heřmánkový a měsíčkový krém, jejichž schopnost hojení je téměř magická. Na spálená záda zabírá rozkrojené rajské jablíčko, kterým kůži lehce potřete. Pokud jste si spálila obličej, zkuste do pleťového krému rozmačkat pár jahod. Naneste, nechte 20 minut působit a poté smyjte.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Hodně pijte!

Protože jste kůži na sluníčku vysušila, je potřeba dodat jí vláhu. Klíčový je tedy pitný režim. Spáleniny totiž vyžadují hodně tekutin a berou si je ze zbytku těla. Abyste předešla dehydrataci, je proto třeba pít více než obvykle, ideálně alespoň tři litry čisté vody denně.

Spáleniny nepodceňujte!

Nezapomeňte, že babské rady jsou určené pouze na mírné spáleniny od sluníčka. Při těžších formách, kdy se tvoří velké puchýře, kůže silně svědí a bolí, přidá se zimnice, závrať či horečka, je třeba vyhledat odbornou pomoc! Samoléčení by totiž v těchto případech mohlo nadělat více škody než užitku.

A jak léčíte spáleniny od slunce vy? Máte nějaké osvědčené recepty? Podělte se s námi!

Šárka Nádeníčková

 

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook