Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak zatočit s kašlem

28.11.2017
Foto: pixabay.com

Kašel je nepříjemnou součástí nachlazení a v zimě nás dokáže pořádně potrápit. Vzniká podrážděním sliznic dýchacího ústrojí a nenadále přepadnout vás může například tehdy, když se nadechnete kouře, napijete se něčeho studeného nebo naopak horkého. Kašel se rozděluje na suchý a vlhký, a pokud vás trápí dlouho, může se jednat o chronické onemocnění.

Jak kašel léčit

Nejčastější příčinou kašle je onemocnění dýchacích cest, které se přenáší například kýcháním. Abyste se kašle co nejdříve zbavili, byste měli být v klidu, ideálně v teplé posteli, dodržovat klid na lůžku, pitný režim a nezapomínat také větrat a udržovat vzduch v místnosti spíše chladnější.

Všeobecné rady, které pomůžou

Kromě dodržování pitného režimu byste měli chvilku zapomenout na starosti a stres a opravdu si zkusit na den nebo dva lehnout a spát. Zároveň můžete vyzkoušet sirupy proti kašli, horký a silný vývar, který vás prohřeje, nebo také další tipy, mezi které patří například odvar ze zázvoru, bylinkové čaje nebo zábaly.

Vyzkoušejte domácí recepty

Při kašli se doporučuje také inhalace vincentky. Z bylinek si můžete vybrat jitrocel, který usnadní odkašlávání, podběl, který uvolňuje hleny, nebo třeba heřmánek, který celkově zklidňuje a má i protizánětlivé účinky. Pokud vás trápí vlhký kašel, vyhněte se mléčným výrobkům, sladkostem, výrobkům z mouky a také cukru, protože tyto potraviny podporují tvorbu hlenu.

Extra tipy na kašel

  • Rozhodně vyzkoušejte léčivou cibuli s medem. Cibuli nakrájejte a smíchejte ji s dostatečným množstvím medu. Uzavřete do sklenice a nechte cibuli pustit šťávu. Tuto šťávu poté konzumujte po lžičkách.
  • Vyzkoušet můžete také česnek s medem. Postup přípravy je stejný jako u cibule. Česnek ideálně nastrouhejte nebo prolisujte.
  • Rychlou pomocí je také zábal krku. Potřete šátek eukalyptovou mastí a přiložte na krk. Tento zábal pomáhá pro rozpuštění hlenů a snadnější odkašlávání.
  • Připravte si čaj z divizny nebo z tymiánu a nezapomeňte jej osladit medem. Tyto bylinky velmi rychle a účinně zklidní váš krk.

Jitrocelový sirup

Potřebujete:

listy jitrocele kopinatého

tekutější med

vroucí vodu

vymytou šroubovací sklenici

Postup:

Natrhejte si lístky jitrocele do sklenice, zalijte medem a vrstvěte dál. Vždy dejte vrstvu medu a vrstvu jitrocele. Až naplníte celou sklenici, uzavřete ji a nechte odležet 10 dní na tmavém, ale teplém místě. Vzniklou směs slijte, listy můžete vymačkat a vyhodit. Sirupu užívejte čajovou lžičkou třikrát denně.

Tymiánový čaj

Potřebujete:

hrst tymiánových lístků

vroucí vodu

med a citron

Postup:

Příprava tymiánového čaje je velmi jednoduchá. Lístky tymiánu dejte do hrníčku nebo do konvice, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a přidejte med a citron. Tento čaj poté pijte několikrát denně.

Jak s kašlem bojujete vy?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook