Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak využít biorytmy, aby pracovaly pro vás

6.8.2015
Foto: krasa.cz

Fungování organismu je podřízeno tzv. cirkadiánnímu rytmu – cyklu o přibližně 24 hodinách. V závislosti na denní době jsou upravovány poměry hormonů a dalších látek v těle; ty podmiňují naši fyzickou i mentální výkonnost v tom kterém čase. Mnoho z nás dělá tu chybu, že v rámci pracovního tempa tyto přirozené biorytmy nerespektuje.

V důsledku toho nedochází jen k enormnímu snížení pracovního výkonu, ale postupně může dojít i k nespavosti, zvýšení rizika srdeční příhody a zhoršení paměti. Kdy tedy dělat náročné práce a kdy se jim raději vyhnout?

4.00–6.00 – příprava na nový den

V tento čas se většina z nás stále oddává snění; zatímco však spíme, naše těla se připravují na nadcházející den. Dochází k poklesu hladiny melatoninu, jehož syntéza jela v průběhu noci na plné obrátky, poměrně nízká je i tělesná teplota. Regenerační proces se chýlí k závěru; zvonění budíku na sebe nenechá dlouho čekat…

7.00–9.00 – snídaně je grunt!

Je vaším zvykem vyklopit do sebe ihned po probuzení šálek kávy, zatímco druhou rukou se ve spěchu oblékáte? Jak chcete mít úspěšný den, když nejste schopni postavit svůj náročný den na kvalitních základech? Neodbývejte potřeby svého těla jen proto, že vaši mysl tíží (ať už zdánlivý či skutečný) pres! Zastavte se a dopřejte si kvalitní snídani; přísunem cukrů a bílkovin nezajistíte jen dostatek paliva pro mozek – nastartujete i další orgány svého těla.

9.00–12.00 – dopolední drive nastupuje

Nacházíte se na vrcholu mentálních i fyzických sil – během těchto několika hodin jste schopni z práce pro daný den ukousnout a zpracovat největší porci. Nastavte svým meetingům jasná pravidla; neřešte vyřešené či neřešitelné, nezakecávejte se a pamatujte, že v pozdějších hodinách klesne pracovní morálka. Snažte se tedy ty nejtíživější a nejnáročnější problémy vyřešit během dopoledních hodin.

13.00–14.00 – máme první krizi

První „krizová“ chvíle dne; známý poobědový útlum. Nejideálnější možností, jak se s tímto stavem vyrovnat, je dopřát si krátký odpočinek. V jižních státech platí svatá siesta, u nás je, žel bohu, stále v oblibě systém „pracuj nebo buď viděn, že práci předstíráš“ – představa zdřímnutí během pracovní doby je bohužel nemyslitelná. Zaplňte tedy tento časový úsek nepříliš náročnou prací; vyřiďte pracovní korespondenci, zabývejte se administrativou.

17.00–20.00 – nabíráme druhý dech

Podvečerní čas je dobou, kdy vaše vnitřní hodiny signalizují postupný nárůst energie. Většina z nás v tuto dobu již nepracuje, pokud vaše bedra ale stále tíží pracovní povinnosti, pusťte se do nich právě v tento čas. Pro ostatní je pak pozdní odpoledne ideálním časem pro aktivní relaxaci, například v podobě sportu.

21.00–23.00 – už nepracovat!

Zatímco se den pomalu chýlí ke svému konci, váš organismus začíná produkovat spánkový hormon. Jeho výroba je podmíněna sníženým osvětlením. Dvě hodiny před ulehnutím se proto pokud možno vyhněte televizi i práci s počítačem; na pracovní povinnosti zapomeňte úplně. Pokud hodláte ponocovat a dohánět pracovní resty, vězte, že následující den budete rádi, že se do práce vůbec dovlečete…

Zdroj: http://www.businessanimals.cz/

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook