Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak vypadají Vánoce ve světě

24.12.2016
České Vánoce

Vánoce se blíží a ke svátečnímu šílenství patří i  dekorace, nákup dárků, zdobení vánočního stromečku… Ne každá země ale vánoční svátky slaví stejně jako my. Na chvilku zanechte předvánočního shonu a v klidu se s námi vyjdete na malou cestu kolem světa – cestu za poznáním cizích vánočních tradic.                       

Vánoce v Evropě

Celá Evropa má společnou zálibu, kterou jsou vánoční nákypy a pudink. Na mnohé další tradice ale mají některé země „monopol“.

Polsko

V Polsku se na Štědrý den můžete těšit na bezmasá jídla. Slavnostní tabule obsahujte 12 tradičných pokrmů. V Polsku se prostírá jedno místo navíc, kdyby přišel nečekaný host. Tento zvyk se držíval i v Čechách, postupně ale vymizel.

Bulharsko

Oblíbeným pokrmem v Bulharsku je červená paprika plněná rýží a rolády z vinných listů nebo zelí. Stůl se po večeři neuklízí, aby se během noci mohli najíst i zesnulí.

Rumunsko

Během vánočních svátků se v této zemi pořádá zabíjačka. Děti chodí po sousedech a zpívají vánoční koledy. Za to dostávají peníze nebo sladkosti.

Francie

Ve Francii nosí dárky Otec Vánoc. Ten většinou dárky přivazuje na vánoční stromek. K slavnostní večeři se podává pečený krocan, kaštanová nádivka nebo lanýžová pasta. Z gurmánských pokrmů pak nesmí chybět ústřice ani husí játra.

Rakousko

Rakouské Vánoce začínají 1. prosince, kdy děti otvírají první dvířka v adventním kalendáři. Rakušané si také podle prastarého zvyku na svatou Barboru opatří snítky třešní s nalitými poupaty. V domácnostech nesmí chybět adventní věnce, vánočky a štoly. Oblíbeným štědrovečerním pokrmem jsou pak ryby a drůbež.

Mnohé rakouské zvyky běžně dodržujeme i v naší zemi – zejména lidé, kteří se řadí mezi milovníky tradic.

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Německo

Německý Ježíšek má zrzavé vousy a říká se mu Weihnachtsmann. V sousedním Německu, stejně jako u nás, začíná období příprav a těšení se na Vánoce první adventní nedělí. O Štědrém dnu pak Weihnachtsmann pod vánočním stromečkem rozdává dárky. Německé Vánoce jsou velmi podobné těm českým.

Řecko

V Řecku Ježíška také nenajdete. Dárky zde nosí svatý Nicholas. Na Štedrý den děti chodí od domu k domu s přáním všeho dobrého a zpívají vánoční píseň v Řecku nazývanou Kalanda. Řekové léta neznali pojem vánoční stromeček, ale dnes je jednou z dominant řeckých Vánoc.

Irsko

Irské Vánoce jsou převážně zelené. Domovy zdobí zelené dekorace a spousta svíček. Pro Iry jsou Vánoce obdobím velkých náboženských a duchovních oslav.

Itálie

V Itálii děti obdarovává čarodějnice La Befana. Svátky zde začínají na Boží hod, po papežově požehnání Urbi et orbi. Vánoční čas končí na Tři krále, kdy komínem přilétá čarodějnice Befana. Ta vloží hodným dětem do připravených ponožek dárky a zlobivým uhlí. K večeři se podává krocan nebo pečené jehněčí.

Španělsko

Španělské Vánoce jsou známé ovčími a kozími specialitami. Dalšími lahůdkami jsou máslové placky, citrónový dort s kandovaným ovocem nebo pečivo s piniovými jadérky. Po večeři, která se podává kolem desáté hodiny večer, děti dostanou dárky.

Skandinávské země

Ve skandinávských zemích nosí dárky celá skupina skřítků. K adventním tradicím ve skandinávských zemích patří podvečerní rodinné bohoslužby, návštěvy hřbitova a zapálení svíček zemřelým příbuzným. Tradičním štědrovečerním jídlem je ryba, která se podává například s obloženou mísou, šunkou s hořčicí, slanečky, domácím sýrem či houbovým salátem.

Vánoce v Asii

V Asii bývají Vánoce považovány za méně významný svátek. Asiaté častěji a víc oslavují přelom roku a dárky si dávají spíš k tomuto datu. Japonci slaví Vánoce po vzoru Američanů. Jí se zde krocan a zdobí se i vánoční stromeček. Místo Ježíška a Santa Clause zde mají postavu dobrého ducha Hoteisho.

Vánoce v Americe

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

V USA hraje hlavní roli Santa Claus. U slavnostní večeře dávají Američané přednost pečenému krocanovi, hovězímu nebo šunce. Recept na nádivku do krocana se v mnoha rodinách dědí z generace na generaci. Jako příloha se nejčastěji podává kukuřice, dýně, zelené fazole a bramborová kaše. Vánoční stromeček se zde také zdobí – čím je větší a barevnější, tím lépe. V jižní a střední Americe Vánoce připadají na léto. Dárky zde roznáší „Otec Vánoc“, který se do domu dostává oknem. Jihoameričané jedí tradiční pečené vepřové s fazolemi. Nesmí chybět ani ovoce a zelenina. A co se týče koled, ty zde uslyšíte jen v reggae verzi.

Vánoce v Austrálii

V Austrálii jsou Vánoce velmi teplé a slunečné. Sváteční večeře pak probíhá na mořské pláži. K jídlu se podávají ovocné nebo zeleninové saláty a osvěžující nápoje. Mimo jiné jsou oblíbené studené obložené mísy s různými sýry a salámy. Někteří Australané si ale rádi dopřejí pečeného krocana a kaštanovou nádivku.

Vánoce v Africe

Tento svátek se v Africe slaví až sedmého ledna. Lidé si zde mnoho dárků nedávají, ale převážně se modlí. V Etiopii probíhá večerní mše, která trvá až tři hodiny. Nesedí se u štědrovečerního stolu, ale na zemi v kruhu. K jídlu je obvykle rýže a pečené skopové či vařené kuřecí maso s kořením. Stromeček se tu také zdobí – v Libérii zdobí palmy, v Ghaně pak například mangovník.

Která oslava Vánoc se vám zdá nejzajímavější? Zažili jste někdy jiné Vánoce než ty tradiční české?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook