Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak vyzrát nad lámáním a štěpením nehtů

4.5.2017
Foto: 123rf.com

Lámání nehtů je nepříjemný problém, který mnohé z nás moc dobře znají – k naší nelibosti. Než nám nehty dorostou do požadované délky, začínají se po vrstvičkách odlupovat a štěpit… Pohled na ně pak opravdu není pěkný. Co s tím?

Skrze nehty k nám promlouvá naše tělo. Pokud se nám tedy lámou a třepí, znamená to, že tělu něco chybí. A jelikož si s námi nemůže popovídat u kafíčka jako naše kamarádka a všechno nám jasně vysvětlit, má k tomu svoje vlastní metody. Informace nám podává prostřednictvím kůže, vlasů a nehtů. Jen se mu musíme naučit naslouchat!

Co může za lámání, třepení a štěpení nehtů

Přes nehty nám tělo předává informace o nedostatku některých vitamínů a minerálních látek. Jsou to především vitamíny skupiny B a vitamín A. Z minerálů jsou to například zinek a měď. Ty jsou potřebné pro stavbu bílkoviny keratinu, který je základem nehtů. Ten se tvoří v nehtovém lůžku, které celý nehet vyživuje.

Máme-li s nehty problémy, je tedy jasné, že bychom to měly řešit doplňováním výše zmíněných vitamínů, minerálů a stopových prvků. Nejlépe však přírodní cestou ve stravě.

V jaké stravě potřebné vitamíny najdete

Vitaminy skupiny B – kvasnice, sýry, celozrnné obiloviny, ořechy, maso, vejce, luštěniny, brambory, listová zelenina či pivovarské kvasnice.

Vápník – mák, mléčné výrobky, košťálová zelenina, tofu, sezamová semínka, ořechy.

Zinek – játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky a mořští živočichové – především ústřice, fazole, ořechy a dýňová semena. Množství zinku v živočišné potravě převyšuje nad množstvím v rostlinách. Na to pozor, pokud jste vegetariánkami.

Měď – játra (zejména vařená hovězí), kakao, ořechy, houby, slunečnicová semínka, mandle, vařená čočka, čokoláda, korýši a měkkýši.

Dopřejte svým nehtům přírodní bylinkovou „kosmetiku“

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Medová výživa – med lze v kosmetice využít naprosto všestranně. Jeho blahodárné účinky jsou známé už stovky let.

Potřebovat budete: 1 lžíci medu, kterým si potřete nehty a nehtová lůžka. Působit nechte přibližně 10 minut. Pak jen opláchněte teplou vodou.

Bylinkový čaj pro zdravé nehty – 1 lžička přesličky rolní, 1 lžička kopřivy, 1 lžička pýru, 1 lžička měsíčku lékařského. Bylinky smíchejte a zalijte 300 ml vroucí vody. Nechte 10 minut odstát. Pak čaj přeceďte a popíjejte 2krát denně po dobu 6 týdnů.

Pokud se vám nechce nebo se nemůžete dát do sbírání a sušení bylinek, ty nejkvalitnější seženete i v bylinkářských prodejnách.

Co nehtům škodí:

  • Přímý styk s čisticími prostředky.
  • Stres! To, jak působí na váš organismus, se také promítá do stavu vašich nehtů.
  • Časté máčení rukou v horké vodě.
  • Acetonové odlakovače.
  • Toxické laky na nehty. Snažte se jich tedy co nejvíce vyvarovat, sledujte složení laků. Vyhnout byste se jim měly, pokud obsahují: toluen, formaldehyd a dibutyl ftalát (DBP). Tyto látky zdraví nehtů silně neprospívají.

Nechávejte nehty odpočinout!

Nechte o své nehty pečovat bylinky a přírodu, dobře se stravujte a uvidíte, že se výsledky rychle dostaví.

Radka Çelik

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook